AnaSayfa / Hastalar İçin / Böbrek Hastalıkları / DİYALİZ HASTASINDA KİLONUN ÖNEMİ

DİYALİZ HASTASINDA KİLONUN ÖNEMİ

Diyaliz hastasında kısa sürede oluşan kilo değişiklikleri genellikle alınan sıvı miktarı ile orantılıdır. Yani pratik olarak çok su içen hasta çok kilo alır. Vücutta su birikmesi vücudu özellikle kalbi ve akciğerleri yorar, yaşam kalitesini düşürür. İdrar olmadığı veya yetersiz olduğu için fazla suyu atmanın, vücuttan uzaklaştırmanın tek yolu diyalizdir. 4 saatlik bir diyaliz seansında vücuttan 4-5 kilo sıvı çekmek hastayı hırpalar, hele tansiyon düşerse bırakın sıvı çekmeyi düzgün diyaliz bile yapılamaz. Hem sıvı hem de üre gibi maddeler vücutta kalmaya devam eder. Hastanın yaşam kalitesi düşer. Bu bir kısır döngüdür. Su almaya devam ettikçe, kilo atılamayınca, yeterli diyaliz yapılamayınca yaşam kalitesi daha da düşer.

Yaşam kalitesinin düşmesi yaşam süresini de kısaltabilir. 30 yıldır böbrek hastalarını takip ve tedavi eden bir hekim olarak söylüyorum iki diyaliz arası az kilo alan hastalarım hem uzun süre, daha uzun yaşadılar hem de yaşam kaliteleri çok iyi oldu.

Fazla sıvı alan hastaların çoğunda diyaliz esnasında tansiyon düşer. Diyaliz hastalarında zamanla idrar miktarı azalır. Tansiyon düşmesi idrar azalmasını hızlandırabilir. Günde bir bardak idrar bile hem bir bardak fazladan su içebilmek demektir hem de hasta da olsa böbreğin süzmeye, diyalize katkısıdır. Bu nedenle tansiyon düşmesi önlenmelidir.

Sonuç olarak diyaliz hastaları iki diyaliz arası fazla kilo almamalıdır. Haftada 3 gün diyalize giren hastalar uzun aralıklarda (örneğin Cumadan Pazartesiye veya Cumartesiden Salıya) sıvı alımına daha çok dikkat etmelidir.

Kilo kontrolü için önerilerim:

1.Genel olarak iki diyaliz arası 2 kilodan fazla almamaya çalışın.

2.2 kilo sizin için uygun mudur, doktorunuzla konuşun, son sözü doktorunuz söyler.

3.Her gün tartılın, tartı işini sadece diyalize bırakmayın, fazla kilo aldı iseniz içtiğiniz suyu, aldığınız sıvıyı azaltın.

4.Tuzu azaltın, tuz susatır.

5.Kilo alma veya verme sadece sıvı alıp vermekle ilgili değildir. Beslenme bozukluğu kilo kaybına, fazla yemek kilo almaya neden olabilir, mutlaka beslenme uzmanı ile görüşün.

6.Her hastanın özellikleri, tedavileri ayrıdır, bunu aklınızdan çıkarmayın.

Böbrek hastalıkları hakkında pratik bilgiler edinmek için tıklayın.

Not: Bu yazı hemodiyaliz hastaları içindir, periton diyalizi hastalarında da kilo almak, sıvı kontrolü önemlidir ama yaklaşım, tedavi farklı olabilir. Lütfen doktorunuzla konuşunuz.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com