IgA NEFROPATİSİ

IgA NEFROPATİSİ

IgA nefropatisi (Berger hastalığı) nispeten yaygın bir böbrek hastalığıdır, glomerüllerin hastalığıdır. Çoğu kez tesadüfen farkına varılır. Başka bir amaçla yapılan idrar tetkikinde kanama hücreleri, hatta protein olabilir veya hipertansiyon nedeni araştırılırken saptanabilir.

En sık görülme şekli idrar tetkiklerinde sürekli/çoğu kez kanama hücrelerinin saptanmasıdır. Birçok hasta bu durumu arada kum döküyorum şeklinde düşünebilir.

IgA nefropatisi genellikle hafif, iyi huylu bir hastalıktır ancak bazı hastalarda uzun dönemde böbrek yetmezliği gelişebilir, 10 yıllar içinde diyalize gerek duyulabilir, nadiren de olsa ağır ve hızlı seyreder ve kısa sürede böbrek kaybedilebilir.

Tanısı için böbrekten parça almak gerekir ama belirtileri hafif olan birçok hasta parça alınmadan takip edilmektedir.

Tedavide en etkili yöntem sağlıklı yaşam ve kan basıncı kontrolüdür. Böbreği de koruyan çok iyi tansiyon ilaçları vardır. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar gerekebilir.

IgA nefropatisi tedavisinde yeni gelişmeler olmakta, yeni ilaçlar üretilmektedir. IgA nefropatisi nefrolojinin üzerinde en çok çalışılan hastalıklarından birisidir ve en çok yeni ilacın ortaya çıkmasının beklendiği nefrit tipidir.

Son söz: Bazı böbrek hastalıklarının tek ilacı tansiyon kontrolüdür.

Böbrek hastalıkları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz tıklayın.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir