AnaSayfa / Hastalar İçin / Hipertansiyon / KOL ÇEVRESİNİN ÖNEMİ

KOL ÇEVRESİNİN ÖNEMİ

KOL ÇEVRESİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Tansiyon ölçüm aletinin kolu saran kısmına manşet denir. Manşet ile kol çevresi uyumlu olmalıdır. Kol çevreniz (Bakınız kol çevresi nasıl ölçülür) aletinizin manşet boyutundan geniş ise kan basıncınız olduğundan yüksek, dar ise olduğundan düşük ölçülür. Örneğin şişman ve kol çevresi geniş bir hasta, dar/standart bir manşet kullanarak ölçüm yaparsa sonuç kan basıncını olduğundan daha yüksek çıkabilir. Kan basıncının yüksek ölçülmesi ise gereksiz ilaç kullanımına neden olabilir.

Birçok tansiyon aleti ile birlikte gelen manşet standart boydadır, yani 22-32 cm’dir. Kol çevreniz 33-34 cm ise standart manşet kullanmak çok problem olmayabilir ama kol çevreniz daha genişse uygun manşet almanız gerekir. Manşet çevreleri genel olarak tansiyon aletlerinin kutularının üzerinde yazar: 22-32 cm, 23-37 cm, 22-42 cm gibi. Bazı kutuların üzerinde dikkat çekmeyecek kadar küçük olabilir, gerekirse satın almadan önce kutuyu açıp içine bakmak gerekebilir. Çift manşetli tansiyon aletleri de vardır. Aynı aleti birden fazla hasta kullanacaksa geniş manşetli bir alet tercih edilebilir. Şişman hastaların genellikle kol çevreleri de geniştir, bu nedenle özellikle şişmanlar bir tansiyon ölçüm aleti satın almadan önce kol çevrelerini ölçmelidir.

Doğru manşet seçimi gereksiz ilaç kullanımını önleyebilir.

Tansiyon aletinin kendisi kadar önemli olan bir diğer konu da kan basıncının doğru ölçülmesidir. Kan basıncı ölçümü ve tansiyon aletleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen tıklayın.

Tansiyon hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz tıklayın.

Sağlıklı, tansiyonsuz günler.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com