AnaSayfa / Hastalar İçin / Böbrek Hastalıkları / PİTAYA: BÖBREĞE, TANSİYONA İYİ GELDİĞİ İDDİA EDİLEN BİR MEYVE DAHA

PİTAYA: BÖBREĞE, TANSİYONA İYİ GELDİĞİ İDDİA EDİLEN BİR MEYVE DAHA

PİTAYA MEYVESİ

Manav reyonunda daha önce adını duymadığım pitaya meyvesi etiketi nedeni ile dikkatimi çekti. Etikette fiyatı yazmıyordu ama yararları, yararlı olduğu durumlar göze çarpıyordu.

Kalsiyum

Gözleri güçlendirir

B1 B2 B3 Demir

Akciğer

İnce bağırsak

Böbrek

Tip 2 diyabete…

Manava sordum, tane ile satılıyormuş, tanesi 20 TL imiş, yerli üretimmiş, indirimdeymiş vs.

Sonra araştırmaya başladım.

Başka yararları da varmış.

Yüksek tansiyonu önlermiş

Vücudun nem dengesini kontrol altında tutarmış

Cinsel gücü arttırırmış.

Damarların tıkanmasını önlermiş.

Tadını sordum tatlı ile ekşi arası imiş. Şekeri az imiş. İnternette de ekşi ve ferahlatıcı yazıyor.

Pitaya meyvesi Çin, Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerde sıklıkla tüketilen, son yıllarda ülkemizde de popüler oldu ve üretilmeye başlandı. Diğer isimleri Dragn fruit, Ejder meyvesi. İçindeki etli kısım tüketilirmiş.

Gelelim pitaya meyvesini niye yazdığıma.Önce ön yargısız gerçekten bu yazılan özelliklere sahip mi iyi geldiği hastalık var mı diye araştırdım. Pek kayda değer bir şey bulamadım. Aslında pek de birşey beklemiyordum çünkü faydası olsa zaten duyardım.

Bu durum bana Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb’un doktoru Diego Alvarez Chanca’nın 1494 yılında memleketi Sevilla’ya yazdığı mektuptakileri hatırlattı (Tom Standage, İnsanlığın Yeme Tarihi, 2018). Kimi ağaçlar var ve sanırım bunlar muskat ağacı; ancak henüz meyve vermiş değiller. Yazarken sanırım diyorum çünkü ağaç kabuğunun kokusu ve tadı muskat’ı andırıyor. Bir Hintli’nin boynu etrafına bağladığı zencefil kökü gördüm. Sarısabır da vardı. Şimdiye kadar kendi ülkemizde rastlamadığımız bir tür olsa da bu bitkinin tedavi edici bir özelliğe sahip olduğundan adım gibi eminim.

Pitaya meyvesi ile Kristof Kolomb’un doktorunun yazdığının ne ilgisi var diyeceksiniz. Önce bir açıklama Kristof Kolomb Amerika’yı keşfettiğinde Hindistan’a ulaştığını zannediyordu çünkü amaç Hindistan’a gitmekti. Hindistan’a gitmelerinin bir amacı da o dönemde sağlıklı olduğu düşünülen bitkilere/ürünlere ulaşmaktı çünkü bir ürüne sağlıklı deyince hem fiyatı artıyordu hem de pazarı oluşuyordu.

Peki pitaya meyvesinin hiç mi faydası yok. Genel olarak sebze ve meyveden zengin beslenme sağlığa yararlıdır. Bir meyve olduğu için sağlığa yararlı olması beklenir.

Pitaya meyvesini pazarlarken de sağlık konusunda yararları öne çıkarılmış. Bunun tarihte örneği çok. Zamanında tuz, şeker, alkol, kola hatta sigaranın bile sağlığa yararlı olduğu iddia edilmiş. Şimdi size beş soru sorup yazıyı bitiriyorum.

1.Tanesi bir kilo muzdan daha pahalı olan tadını bilmediğiniz bir meyveyi sağlık için faydalı olduğu iddia edilmese satın alır mısınız?

2.Diyelim ki merakınızdan aldınız, sağlık için faydalı olduğu iddia edilmese satın almaya devam eder misiniz?

3.Pitaya meyvesi ile diğer sebze meyveler arasında sağlığa yararlı olmak açısından anlamlı bir fark bekliyor musunuz?

4.Yazılı, görsel, sosyal medyada karşınıza çıkan veya sağlıklı yaşam ile ilgili web sayfalarında karşılaştığınız ‘A hastalığının çaresi B bitkisi’veya ‘C bitkisi D hastalığına iyi geliyor’ifadelerinin sizce bir kısmı gizli reklam (ürün yerleştirme)olabilir mi?

5.Zaytung’a da haber olan ‘kaynatılıp içilince herhangi bir şeye iyi gelmeyen bitki’ne zaman keşfedilecek?

Sağlık hepimizin hassas noktasıdır ve pazarlamacılar bunu bilir.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

Sağlıklı yaşam hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Eğitim böbrek hastalıkları için önemlidir. Hasta Böbrekler kitabıma ulaşmak için tıklayın.

Böbrek Hastalıkları Ansiklopedisine ulaşmak için tıklayın.

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com