AnaSayfa / Hastalar İçin / Hipertansiyon / TANSİYON İLACI ÖMÜR BOYU MU KULLANILIR

TANSİYON İLACI ÖMÜR BOYU MU KULLANILIR

Hem evet hem de hayır.

Önce hayırı açıklayayım. Tansiyon tedavisi ikiye ayrılabilir. Yaşam düzeni değişiklikleri ve ilaç tedavisi. Yaşam düzeni değişiklikleri deyince akla tuzun azaltılması, beslenme, kilo verme ve egzersiz gelir. Bunların hepsi hem tek tek hem de birlikte tansiyonu düşürür. Yeni tansiyon tanısı aldınız ve kendinize iyi bakmıyordunuz. Artık iyi bakmaya karar verdiniz ve bakmaya başladınız. Doktorunuz size hem ilaç hem de yaşam düzeni değişiklikleri önerdi ve 1 ay sonra kontrole çağırdı. Bu 1 aylık sürede tansiyonunuz düşerse ilacı kesmek denenebilir. Ama kendinize bakmaya devam etmek koşulu ile. Bu süreçte tansiyonunuz çok düşerse ilaç hemen kesilir. Yani tansiyon ilaçları bağımlılık yapmaz.

Bir de tansiyonun nedeninin araştırılması ve bulunmuşsa nedeninin tedavisi var. Örneğin tansiyon böbrek damarında daralmaya bağlı ise darlığın giderilmesinden sonra tansiyon ilacına gerek kalmayabilir. Bu nedenle tansiyonun nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

Şimdi de evet. Yaşam düzeni değişikliklerine dikkat etmezseniz ve doktorunuz size ilaç önermişse çoğu kez ilaç tedavisi ömür boyu sürer.

Yazımı bitirmeden geçici kan basıncı yüksekliğinden de bahsetmek istiyorum. Gerginliğiniz varsa veya tansiyonu yükselten bir ilaç kullanıyorsanız tansiyon geçici olarak yükselebilir. Gerginliği azaltana kadar tansiyon ilacı kullanabilirsiniz. Bu hastalarda tansiyon genellikle bir süre sonra belki de yıllar sonra kalıcı olabilir. Başka bir hastalık nedeni ile kullanmak zorunda kaldığınız ilaç tansiyonu yükseltiyorsa ve alternatifi yoksa ilacı kullandığınız sürece tansiyon ilacı alabilirsiniz.

En iyisi kendimize iyi bakalım tansiyon hastası olmayalım.

Prof. Dr. Tekin Akpolat

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com