AnaSayfa / Hastalar İçin / Hipertansiyon / TANSİYON VE YOGA

TANSİYON VE YOGA

TANSİYON VE YOGA

Tansiyonun yükselmesinde stresin büyük katkısı vardır. Yoga stres azaltan bir aktivitedir. Yoga aslında bir felsefedir, tarihi eskidir ama bunlar bizim konumuz değil. Yoga bir gevşeme tedavisidir. İnsanı rahatlattığı için tansiyon tedavisinde katkısı olabilir. Bu konuda yapılan bazı çalışmalar umut vericidir. Bazı çalışmalarda önemli bir etkisi saptanmamıştır.

Bu konuda yapılan bazı çalışmalardan bahsetmek istiyorum.

Cramer yaptığı çalışmada yoganın kan basıncında 10/8 mmHg düşme sağlayabileceğini belirtmiştir.

Wolff ve arkadaşları yoga ile sağlananan kan basıncı düşüklüğünün 4/2 mmHg olduğunu, bunun da kontrol grubundan farklı olmadığını belirtmişlerdir.

Wu ve arkadaşları yaptıkları bir metaanalizde (yayınlanmış çalışmaların analizi) yoga yapanlarda kan basıncı düşmesinin yapmayanlara göre daha fazla olduğunu (11/6 mmHg’ya 6/3 mmHg) saptamışlardır.

Bu örnekleri arttırmak mümkün, bazı çalışmalarda yoganın kan basıncına ciddi bir etkisi gösterilememiştir ama geniş çalışmalarda, analizlerde sınırlı da olsa olumlu katkısı vardır. Yoganın tansiyon dışındaki sağlık sorunlarına da katkısı olabilir.

Yoganın değişik tipleri vardır. Tansiyon tedavisinde solunum ve meditasyon ön plana çıkmaktadır.

Sonuç olarak, ilaç tedavisini aksatmamak, yaşam düzeni değişikliklerine (az tuz, kilo vermek, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigarasız hayat, alkolün sınırlandırılması..) uymak koşulu ile tansiyon hastaları yoga yaparlarsa tedavilerinin başarı şansı artabilir. Diğer yaşam düzeni değişiklkleri ile beraber yapılırsa ilaçtan kurtulmak bile mümkün olabilir.

Tansiyon için yoga yapmaya karar verirseniz mutlaka doktorunuzla konuşunuz.

Tansiyon hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz tıklayın.

Sağlıklı, tansiyonsuz günler.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com