AnaSayfa / Hastalar İçin / Hipertansiyon / TELEFONLA TANSİYON

TELEFONLA TANSİYON

TELEFONLA TANSİYON ÖLÇÜLÜR MÜ

Evet, mümkün… Üstelik güvenilir aletler de var. Telefonla hem kan basıncınızı ölçebilir hem de kayıt tutabilirsiniz. Bu aletler özellikle sık seyahat edenlerde tercih edilebilir. Otomatik tansiyon aletleri kabaca 3 parçadan oluşur; manşet, göstergenin olduğu gövde ve bu ikisini birbirine bağlayan hortum. Otomatik aletlerin gövdesinde manşeti şişiren pompa da bulunur. Cep telefonları ile telefonun 3 şekilde ölçülmesi mümkündür.

1.Manşet, gövde ve hortum olmadan parmak ucu ile. Sadece bir uygulama yüklemek gerekir. Yani sadece telefon kullanılır. Parmak ucundan ölçen aletlerin sağlıksız olması gibi sadece telefondan ölçülen kan basıncı da güvenilir değildir. Yani şimdilik bunu unutmak gerekir.

2.Manşet ve hortum vardır. Telefon bir aparatla birlikte gövde görevi üstlenir. Telefondaki bir yazılım pompayı çalıştırır. Ekipman güvenilir ise kullanılabilir. Pratik değildir bu nedenle kullanımı giderek azalmaktadır.

3.Sadece manşet ve telefon (gövde) vardır, hortum yoktur. İkisi arasındaki bağlantıyı Bluetooth sağlar. Pompa manşetle birliktedir ama pompayı telefonda bulunan bir yazılım şişirir. Büyük cep telefonu üreticileri bu alanda yatırım yapmaktadır. Ekipman güvenilir ise kullanılabilir. Sık seyahat edenler için kolaylıkla el bagajına sığan modeller pratik olabilir. En büyük dezavantajları pahalı olmalarıdır.

Tansiyon aletinin kendisi kadar önemli olan bir diğer konu da kan basıncının doğru ölçülmesidir. Kan basıncı ölçümü ve tansiyon aletleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen tıklayın.

Tansiyon hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz tıklayın.

Sağlıklı, tansiyonsuz günler.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com