AnaSayfa / Duyurular / YEMEK YOGASI

YEMEK YOGASI

Önce yoganın tanımı ile başlayalım. Yoganın birçok tanımı vardır. Yoga ruhu ve bedeni birtakım yöntemlerle eğiterek bu yolla bedene ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan Hint felsefe sistemi olarak tanımlanabilir. Yoganın bende ilk uyandırdığı izlenim huzurdur. Yoga çok değişik amaçlarla kullanılabilir, kullanılmıştır. Yoganın en çok kullanım alanlarından birisi gerginliği azaltmaktır. Yoga kilo vermeyi kolaylaştırmak, yemenin kontrolü için de yapılabilir.

Gelelim yemek yogasına. İnternette ‘kilo vermek’ ve ‘yoga’ anahtar kelimeleri ile bir araştırma yapsanız karşınıza kilo verdiren yoga hareketleri çıkar. Yemek yogası diye bir araştırma da yapsanız benzer sitelerle karşılaşırsınız. Yemek yogası diye bir şey yok. Nerden mi çıkardım. Kilo vermek ve yoga arasında aslında çok büyük bir benzerlik var. Kendimizi disipline etmek. Yoga sadece bir araçtır. Gelin yemek yeme eylemimizi beraber disipline edelim, kendi yemek yogamızı yaratalım. Akşam yemeği ile başlayalım.

Önce süreye karar verelim, 1-1.5 saatlik yoga seansları bile var: başlangıçta yarım saat ile sınırlandıralım, acelemiz yok, hem yemek yiyeceğiz hem de sakinleşeceğiz. Yoga yalın ayak ve rahat bir kıyafetle yapılır. Biz de yemeğimizi öyle yiyelim. Yemeği ister tek başımıza ister ailemiz/arkadaşımız ile yiyelim uymamız gereken bazı kurallar var. Ben 15 tanesinden bahsedeceğim:

1.30 dakika yemekten başka bir uğraşımız olmayacak yani televizyon seyretmek gazete okumak, sosyal medyada gezinmek yok.

2.Masada oturacağız.

3.İlk 5 dakikası sofrayı hazırlamakla geçebilir.

4.Yemeği yapmak/hazırlamak gerekiyorsa o da ayrı bir yemek yogası konusu.

5.İster inanın ister inanmayın ama yemeğe başlamadan önce açların halini düşünerek şükredelim.

6.Aile/arkadaşla birlikte yemek yiyecek kadar şanslı iseniz bir kere daha şükredin.

7.Her lokmamızı çiğneyip tadına varacağız, sakin sakin yiyeceğiz.

8.Salata yemek zaman alır.

9.Yarım saat yiyecek kadar yemek yoksa yavaş yeyin, boşluklarda boş boş oturun, hiçliği yaşamaya çalışın.

10.Bildiğiniz meditasyon teknikleri varsa deneyin.

11.Menü ile ilgili özel bir önerim yok: tatlı-hamur işi olmasın, katı yağ olmasın, bir de tuz az olsun yeter. Ağırlık sebze-meyvede olmalı. Yani sağlıklı yaşam.

12.Haftada 3-5 kere yemek yogası yararlıdır.

13.Yemekten huzurlu ve tok kalkmadınız mı.

14.Yatmadan önce hafif bir şeyler yiyebilirsiniz, şart değil.

15.Bu kuralları beğenmedi iseniz kendi kurallarınızı koyun: 30 dakikanın altına düşmeyin.

Yogayı bu kadar basite indirgemek ne kadar doğru bilemem ama yoganın temel amacı kendimizi eğitmek değil midir. Yazdıklarım benim hayal gücüm, siz de kendi hayalinizi yaratabilirsiniz. Ben akşam yemeği için yazdım, kahvaltı, öğle yemeği hatta ara öğünler için bile kendi hayal kurulabilir.

Hayalsiz yaşam balkonsuz eve benzer.