İYİ Kİ YAŞ ALIYORUM

Kitaba ulaşmak için tıklayın.

Sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsunuz. Her kafadan bir ses çıkıyor, okuduklarınız, duyduklarınız birbiri ile çelişiyor. Ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Haklısınız. Benim de kafam karıştı, hem kendim hem ailem hem arkadaşlarım hem de hastalarım için merak ettim, araştırdım. 35 yıllık doktor, iç hastalıkları ve böbrek hastalıkları uzmanı olarak okuduklarımı, hastalarımdan öğrendiklerimi, yaşadıklarımı ve yaptıklarımı kitap haline getirdim. Faydalı ve kolay okunabilir  olabileceğini düşünmesem yazmayacaktım, üstelik içine mizah katmayı da başarabilmiştim. Okuyanların ilgisini çekti, beğendiler, artık sağlık ve beslenme ile ilgili kitaplara farklı bir bakış açısı kazandıklarını söylediler, umarım sizin de ilginizi çeker, beğenirsiniz ve yararlanırsınız.

 

İYİ Kİ YAŞ ALIYORUM: HEDEF 90

KİLOLARIMI NASIL YEDİM?: 20 KİLO VERDİM

MUTLU TOSBAĞANIN SAĞLAMLIK REHBERİ: DOĞRU BULDUKLARIM

 

BU KİTABI NİYE YAZDIM?

Otuz beş yıllık hekim, 25 yıllık öğretim üyesiyim ama daha önemlisi, sağlıklı yaşamak isteyen bir insanım. Çok okurum, araştırma yapmayı, yazmayı severim. Hastalarımdan çok şey öğrendim, öğrenmeye devam ediyorum. Kitap yazmanın hastalarıma, okurlarıma, öğrencilerime ve ülkeme borcum olduğunu düşünürüm. Hekimliğin yaşam boyu süren bir okul olduğunu hiç aklımdan çıkarmam. Her kitabımda yeni bir tez yazıyormuşum gibi heyecan duyarım. İç hastalıkları ve böbrek hastalıkları uzmanı olmam nedeni ile çok sayıda makineye bağlı böbrek hastası tedavi ve takip ettim. Hastalarımla aile gibi olduk. Uzun süreli hastalığın nasıl zor olduğunu hasta olmasam bile iliklerime kadar hissettim. Tedavilerinde başarılı oldum sevindim, başarılı böbrek nakli yapıldı havalara uçtum. Tedavi şanslarını kullanmayan hastalarıma çok üzüldüm, uzun süreli hastalıktan bıkan hastalarımın zayıflıklarını suistimal edenlere, sömürenlere çok sinirlendim. Modern tıpta birçok hastalığın tedavisinde büyük gelişmeler oldu ama uzun süreli hastalıkları kökünden çözmede henüz istenilen başarı elde edilemedi. Bunu hiç aklımdan çıkarmadım.

Bazı hastalarımın yaşadığı çaresizlikler hastalıkların önlenmesinin ne kadar önemli olduğunu kavramama neden oldu. Sağlıklı yaşam tarzı hastalıkların önlenmesinin temel yöntemi. Sağlıklı yaşam konusunda kitap, internette yazı çok. Çok değişik görüşler var, kafalar karışık, birçok kişi kitabında, web sayfasında kendi malını satmaya çalışıyor, gizli reklam yapıyor.

Hastalarıma sağlıklı yaşam için önerilerde bulunuyorum, ben de sağlıklı yaşamak istiyorum. Bir yakınması olmayan hastama aldığı ilaçları sorunca (hasta takviye için aldığını söylemişti) verdiği yanıt (balık yağı, çinko, magnezyum, multivitamin, koenzim Q10, sarımsak tableti, probiyotik) beni şoke etmişti. Bu kitapta kendi sağlıklı yaşam yolculuğumu da eğlenceli bir dille anlatmaya çalıştım. Kitap bölümlerini okuttuğum hastalarımın olumlu geri bildirimleri yazma isteğimi daha da arttırdı ve bu kitap ortaya çıktı.

Kitapta herkesin bildiği, önerdiklerini yazmak istemedim, az bilinen kafa karıştıran konuları yazmaya çalıştım. Tansiyon hastalarıma eskiden tuzu azaltmanız, kilo vermeniz, hareket etmeniz gerekir derdim. Yıllar sonra bu uyarılarımın bir işe yaramadığını fark ettim, hastalar bunları zaten biliyorlardı. O zaman önerilerimi nasıl yaptırabilirim üzerine odaklandım. Aile, arkadaş, iş ortamı gibi yakın çevrenin önemini daha iyi kavradım. Balık vermeyi değil, balık tutmayı öğretmeye çalıştım.

Bu kitapta sağlıklı yaşama çabalarımı, hatalarımı, başarılarımı, geçirdiğim değişimleri, kısaca kendi sağlıklı yaşama yolculuğumu da yazdım. Yazarken ben çok şey öğrendim, değiştim, umarım size de yararlı olur.

Prof. Dr. Tekin Akpolat

İstanbul 2018

Kitaba ulaşmak için tıklayın.

Tansiyon hastası oldu iseniz ve İyi ki Tansiyonum Çıktı kitabım hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Böbrek hastalıklarını öğrenmek istiyorsanız ve Hasta Böbrekler’ kitabım hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Üre ve kreatinin değeriniz yüksekse yani böbrekleriniz az çalışıyorsa ve Ürem Kreatininim Yüksek Diyalizi Nasıl Önlerim’ kitabım hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.

Sayfa henüz tam tamamlanmamıştır.