BURÇLAR, TANSİYON VE BAYRAM

BİRAZ DA EĞLENCE

Eski kabilelerde, modern tıbbın gelişmediği zamanlarda hastalıkların nedeninin ruhlar olabileceğine inanıldığı için hekimlerin doğanın gizli güçlerine hükmetme beklentisi vardı. Hekimler aynı zamanda büyücülük de yapmaktaydı. Ben de biraz astroloji çalışarak sizlere eğlenceli bir bayram yazısı hazırladım.

KOÇ BURCU: Kavurmayı yerken ölçüyü kaçırmanız, tuzlu yemeniz sorun olabilir. Her gezmede kahve içmemek lazım, çarpıntı yapabilir. Gerçi artık gezmeler de azaldı.

BOĞA BURCU: Davulcuya davul çalmayıp sadece para almak için geldiği için bahşiş vermeyi unutmayınız. Bu işin bir de gelecek senesi var. Saati kurmuşsunuz, uyanmışsınız, sahurunuzu yapmışsınız, tam uykuya dalacaksınız, davul sesiyle uyanıp günü uykusuz geçirmek zorunda kalabilirsiniz.

İKİZLER BURCU: Alçalan değeriniz küçük tansiyon. Tatilde gerginliğin azalması kan basıncını düşürebilir. Yaşlı olanlar dengelerini kaybederek düşebilirler.

YENGEÇ BURCU: Tatile giderken ilaçlarınızı unutmayınız. Valizi hanım hazırlasa da en azından ilaçlarınızı kontrol ediniz. Doğum gününüzü kutlarken pasta kesmek yerine tuzsuz salatalık yiyebilirsiniz.

ASLAN BURCU: Aslan gibi koşamasanız bile yürüyüş Ramazan ayında verilen kiloların geri alınmasını önleyecektir. Ramazan ayında azalttığınız sigarayı tümden bırakmayı deneyebilirsiniz.

BAŞAK BURCU: Özlemini çektiğiniz memlekete gideceksiniz. Hamur işleri, hele tatlı hem kan şekerinizi hem de tansiyonunuzu yükseltecektir.

TERAZİ BURCU: Bayram gezmesinde muhabbet konusu tansiyona gelirse tansiyonunuzu ölçtürmenizde yarar var, ‘İyi ki Tansiyonum Çıktı’ diyebilirsiniz. Tansiyon hastalarının yarısı tansiyonlarının yüksek olduğunun farkında değil, tedavi edilebilir bir hastalığın farkına varmak iyi bir haber.

AKREP BURCU: Yükselen değeriniz büyük tansiyon. İlaçlarınızı aksatmamakta yarar var. Bayramda aciller kalabalık olur, acile düşmemek gerek.

YAY BURCU: Torunlarınız uzaktan sizi görmeye gelecek. Çok heyecan kalbinizi yorabilir. Torunlar şeker gibi olabilir ama şirin dede olacağım diye şeker, çikolata vermek yerine para veriniz. Gerçi o parayla da markete gidip cips alırlar.

OĞLAK BURCU: Tatili fırsat bilip güneye kaçacaksınız. Stresiniz azalacak ama güneş altında fazla kalmamak gerek. Taze domates, biber, marul yerinde güzeldir. Açık büfede tatlı biterse bitsin.

KOVA BURCU: Gezmeye giderken çikolata, şeker alacağınıza kitap alabilirsiniz. Hem daha sağlıklı hem de daha yararlı. İster evde kalın, ister tatile gidin bayram kitap okumak için iyi bir fırsat. ‘İYİ Kİ TANSİYONUM ÇIKTI’ kitabını da okunacaklar listenize eklemenizde yarar var.

BALIK BURCU: Ramazan Bayramında balık yenir mi dememek gerekir. Beyaz et her zaman sağlıklıdır.

Umarım beğenmişsinizdir.

SAĞLIKLI, EĞLENCELİ, TANSİYONSUZ BİR BAYRAM GEÇİRMENİZ DİLEĞİYLE.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT