Neden Yazıyorum?

NEDEN YAZIYORUM?

1993 yılında öğretim üyesi olduğum zaman öğrencilerimin ve asistanlarımın okumak için hangi kitabı önerirsiniz sorusu ile karşılaşmaya başladım. O dönemde çok mesleki kitap yoktu, hele Türkçe kitap nerede ise hiç yoktu. Motive öğrenci ve asistanlarımı desteklemek amacı ile arkadaşlarımla birlikte ‘Nefroloji El Kitabı’nı yazdık. Kitaptan çok güzel geri bildirimler alınca yazma motivasyonum arttı. Birkaç adet mesleki kitap yazdım.

Hastalarıma hastalık ve tedavileri hakkında bilgi vermeyi severim. Hastalarımın söylediklerimi unuttuğunu veya söylemek istediğimden farklı algıladıklarını anladığım zaman kısa notlar hazırlamaya başladım, kısa notlar daha sonra uzadı, çoğaldı. Notları hazırlarken, yazarken de öğrenmeye başladım, çünkü araştırmam okumam gerekiyordu.

Avrupa’ya ve Amerika’ya kongrelere gitmeye başladığım zaman kısa pratiğe yönelik hasta broşürleri çok hoşuma gitmişti. Kitapçılara gidip (öğrenciliğimden beri en büyük hobilerimden birisi kitapçı dolaşmaktı) hastalara yönelik kitapları görünce hastalarıma yönelik kitap yazmaya başladım (bu kitapları okuyup yıllar sonra teşekkür eden hastalarım vardır).

Akademik hayatımda bir süre kitap yazmaktansa araştırma yapmaya zaman ayırdım, bu dönemde çok şey öğrendim.

Sağlık alanında hem hastalara yönelik hem de sağlıklı yaşamla ilgili kitap sayısı da çok artmıştı. İnternet de yaygınlaşmıştı. Sağlıkta bilgi kirliliği, hasta istismarını fark ettim. Onun üzerine yeniden kitap yazmaya karar verdim. Meslekte de kıdemlenmiştim. Önce böbrek hastalarında tansiyon kontrolünün önemini fark ettim, daha sonra böbrek hastası olmamak için sağlıklı yaşamanın değerini anladım.

Kitaplarımın bir kısmını elektronik olarak web sayfamda yayınlıyorum, bir kısmını basılı halde (kağıda basılmış kitap benim için çok değerlidir) hastalarıma, okurlarıma ulaştırıyorum. Tedavinin başarılı olması için hastanın kendisinin tedavisinin bir parçası olması gerektiğine ve sağlıkla ilgili bilgileri doğru kaynaktan öğrenmesi gerektiğine inanıyorum.

Son 2 yılda 4 kitap yayınladım.

1.İyi ki Yaş Alıyorum: Sağlıklı yaşamak, kilo vermek, kilo almamak, tansiyon ve böbrek hastası olmamak istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

2.İyi ki Tansiyonum Çıktı: Tansiyon hastası oldu iseniz. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

3.Hasta Böbrekler: Böbrek hastalıklarını öğrenmek istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

4.Ürem Kreatininim Yüksek Diyalizi Nasıl Önlerim: Üre ve kreatinin değeriniz yüksekse yani böbrekleriniz az çalışıyorsa. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

Yazarken yazarlıkta da olgunlaştığımı fark ettim, bazı kitaplarıma mizah katmayı bile başarmıştım. Kitap okumak hem korunma/tedavi için önemlidir hem de yaşam süresini uzatır.

Gelelim ‘Niye yazıyorum’ sorusunun yanıtına. ‘Yürüyebiliyorken yürüyebilmek için yürüyorum’ yaşam felsefelerimden birisi olmuştur. Benzer şekilde hem ‘Okuyabiliyorken okuyabilmek için okuyorum’ hem de ‘Yazabiliyorken yazabilmek için yazıyorum’.

Umarım kitaplarımı beğenirsiniz, yararlanabilirsiniz.

Kitaplarımın tam listesine ulaşmak için tıklayınız.