DOKTOR GÖZÜYLE E-NABIZ

DOKTOR GÖZÜYLE E-NABIZ: HASTALARA TAVSİYELER

E-nabız uygulaması çok güzel, çok başarılı. Dünya’da belki de başka örneği yok. Hastaların eski verilerine (nerdeyse 10 yıllık) ulaşabilmek mümkün. Bu durum özellikle uzun süreli hastalığı olanlarda bazen yaşamsal bilgilere ulaşılmasına yardımcı oluyor.

Ancak pratikte karşılaşılan bazı zorluklar var.

Hastalara önerilerim:

1.Ayarlarınızı size muayene edecek doktorlar görebilecek şekilde değiştirmenizde yarar var. Cep telefonunuz yanınızda olmayabilir, hastaneye bilinciniz kapalı getirilmiş olabilirsiniz.

2.Bazı hastanelerin sistemleri E-nabız sistemi ile uyumlu değil. Uyumlu hastane sayısı artmakla birlikte eski yıllara ait verilere ulaşmakta sorun çıkabiliyor.

3.Sadece laboratuvar olarak hizmet veren merkezlerin sonuçları gördüğüm kadarı ile E-nabız yansımıyor.

4.Bazen (çok nadir de olsa) sisteme ulaşmak mümkün olmayabiliyor.

5.Sonuçlarınızı doktorunuzla paylaşırken ekran görüntüsünden ziyade pdf formatını tercih etmenizde yarar vardır.

6.Önemli laboratuvar değerlerini, radyoloji raporlarını ister cep telefonunuzda ister basılı olarak ister elektronik ortamda saklayınız.

7.E-Nabız için ayrı bir şifre almanızda yarar vardır: E-Nabız şifrenizi mutlaka güvendiğiniz yakınlarınızla paylaşınız.

8.E-Nabız ve  E-Devlet şifreniz aynı olmasın.

9.E-Nabız’da var düşüncesi ile ilaçlarınızı veya kutularını veya ilaç listenizi evde bırakmayınız. Unutmayın, önemli olan size yazılan değil sizin kullandığınız ilaçlardır.

10.E-Nabız’ınıza girin ve inceleyin. Eğer sık hastalanmışsanız, çok doktora gitmişseniz bilgilerinizin ne kadar karmaşık olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle doktorunuza yardımcı olabilmek için verilerinizi anlamaya çalışın. Unutmayın doktorunuza yardım ettiğiniz zaman aslında kendinize yardım etmiş oluyorsunuz.

Her teknolojinin zayıf noktaları olabilir, gelecekte bu zayıflıklar da giderilecektir ama günümüzde biraz daha dikkatli olmak, çaba sarfetmek lazım.

Her güzelin bir kusuru vardır.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir