DÜNYA SU GÜNÜ: SAĞLIĞIMIZIN VE TEMİZ SUYUN KIYMETİNİ BİLELİM

DÜNYA SU GÜNÜ: SAĞLIĞIMIZIN VE TEMİZ SUYUN KIYMETİNİ BİLELİM

Dünya Su Günü Birleşmiş Milletlerin gözetiminde 1993 yılından beri her yıl 22 Mart’ta kutlanıyor. Temel amacı da temiz suyun önemini vurgulamak. Dünya’da 2 milyardan fazla insan temiz suya sahip değil, bu nedenle ülke olarak şanslıyız.

40 yıllık doktor, 30 yıllık nefroloji uzmanı olarak su ve su içme konusundaki tecrübelerimi ve önerilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

1.Erişkinlerin çoğunda alması gereken su miktarı günde yaklaşık 2 litredir.

2.Günlük 2 litre su ihtiyacının illa sudan sağlanması şart değildir. Kahve, çay, yoğurt ile alınan sıvı da uygundur. Burada önemli olan alınan sıvının tuz, şeker gibi zararlı maddeleri içermemesidir.

3.Böbrek, kalp sorunları olan hastaların günde 2 litre sıvı almaları problem yaratabilir, içtikleri suyu idrarla atamazlarsa vücutlarında sıvı birikimi olabilir, almaları gereken sıvı miktarını doktorları ile konuşmaları gerekir.

4.Bazı hastaların ise daha fazla su içmesi gerekebilir: Böbrek taşı olanlar, sık idrar yolları iltihabı geçirenler bu  hastalara örnektir.

5.Ramazan ayında susuz kalmamaya dikkat etmek gerekir, susuz kalmak iftara doğru enerjimizi düşürür, bu nedenle sahurda sıvı almaya dikkat etmek gerekir. İftarda su içmek de fazla yemeği frenleyebilir.

6.Ev dışında tuvalete gitmemek için az  su içmek veya idrarı tutmak ileriki yaşlarda idrar yapma ile ilgili sorunlara neden olabilir.

7.Suyun temiz olması yeterlidir, alkali olmasının ilave bir faydası yoktur.

8.Günde 2 litreden fazla sıvı almanın çoğu kez bir zararı yoktur ama günde 6-7 litre alarak abartmamak gerekir.

9.Susuz kalmaması gereken böbrek hastaları eğer ishal, bulantı, kusma gibi sorunlar nedeni ile yeteri kadar sıvı alamazlarsa veya sıvı kayıpları artarsa hemen doktorları ile temasa geçmelidir. Böbreği korumak için damardan sıvı almak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekebilir.

10.Eğer özel bir durumunuz yoksa gece yatmadan önce su içmek veya gece kalkınca su içmek doğru değildir. Unutmayalım sağlıklı uyku da su içmek kadar önemlidir.

11.Son sözüm de su içmeyi sevmiyorum diyenlere.

Ağır böbrek hastalığı olanları unutmamak gerekir. Çoğunun belki de en büyük hayali kana kana su içmektir. Bu nedenle sağlığımızın kıymetini bilelim, suyun en sağlıklı içecek olduğunu hiç akıldan çıkarmayalım.

Kuyu kurumadıkça suya değer vermeyi bilmeyiz.

Böbrek hastalıkları hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz tıklayın.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir