KİLO VERMENİN 8 YOLU

KİLO VERMENİN 8 YOLU

Kilo vermek kolay olsa bu kadar çok diyet olmazdı diyerek başlıyorum. Ben 40 yıllık doktorum, hayatım kilo alıp vermekle geçti, neyse sonunda fazla kilolarımı verdim ve 5 yıldır kilomu koruyorum. Aynı zamanda hipertansiyon hastasıyım. Sadece kilo vererek tansiyon ilaçlarından kurtulan çok hastam oldu. Kilo verince ben kurtulamadım ama ilaçlarım azaldı. Hem hasta hem hekim olarak tecrübelerimi paylaşmak istiyorum:

1.Önce kendiniz deneyin, az yemeye çalışın. Başarabilirseniz en iyisi bu.

2.Kendiniz denediniz olmadı, o zaman akşam belli bir saatten (örneğin 8) sonra birşey yememeye çalışın. Bu yöntem ara öğün alması gereken hastalar için uygun olmayabilir.

3.Günlük yemeklerinizi eve sipariş edin, sabahtan gelsin. Bu olanak sadece yaşadığınız şehirde bu imkan varsa olabilir. Çalışanlar için iyi bir seçenek olabilir.

4.Kendi girişimleriniz başarısız olursa bir beslenme uzmanından destek alın.

5.Bazen kilo verememenin nedeni yeme bozukluğu veya ruhsal bir sorun olabilir. O zaman psikolojik destek almanızda yarar vardır.

Bu yöntemlerden hangisi ile verirseniz verin önemli olan alışkanlıkları değiştirmek. Bu yöntemler alışkanlıklar değiştirilene kadar size yardımcı olacak araçlar.

6.Hiçbir zayıflama yöntemine çok para kaptırmayın. Bu listede olmayan bir tedavi yöntemini denemek hem paranızın gitmesine hem de moralinizin bozulmasına neden olabilir.

Gelelim son 2 yönteme.

7.Zayıflama ilaçları: Doktorunuzla konuşun.

8.Ameliyat: Doktorunuzla konuşun.

Kilo vermek zor iştir, sabır ister. Çevremiz kilo aldıracak bu kadar uyaranla dolu iken sabırlı ve kararlı olmak gerekir. Kilo almanızın, şişman olmanızın nedeni çoğu kez siz değilsiniz ama çözüm sizsiniz.

Aslında zor olan kilo vermek değil almamaktır.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir