Tansiyon ve böbrek

Modül 1: Böbreklerimizi tanıyalım

Tansiyon ve böbrek

Hipertansiyonu olan hastaların % 90-95’inde bilinen bir hastalık saptanamaz. Hastaların yaklaşık % 5-10’unda hipertansiyon bilinen bir hastalığa bağlıdır ve bu hastalıkların çoğu (yaklaşık %90) böbrek hastalığıdır. Hipertansiyonu olan hastaların yaklaşık % 5-10’unda bir böbrek hastalığı vardır. Her zaman hipertansiyonun mu böbrek hastalığına yol açtığı, böbrek hastalığının mı hipertansiyona yol açtığı anlaşılamaz. Bu durum tavuk mu önce yumurta mı önce durumuna benzetilebilir. Tansiyon nedeni ile gelip böbrek hastalığı tanısı koyduğum yüzlerce hastam olmuştur.

Genel olarak bütün böbrek hastalıklarında hipertansiyon görülür. Bazı böbrek hastalıklarında daha sık ve şiddetli iken bazılarında daha seyrek ve hafif izlenebilir. İdrar yollarında iltihap, tıkanma, nefritler, böbrek taşları, polikistik böbrek hastalığı, tümörler ve böbrek atardamarında daralma tansiyon yükselmesine daha çok neden olan böbrek hastalıklarıdır.

Böbrek hastalarında tansiyon kontrolü çok önemlidir. Hatta bazı hastalarda böbrek hastalığının tek tedavisi tansiyon tedavisidir. Sadece tansiyon tedavisi ile diyalizden kurtulan çok hastam olmuştur. Böbrek hastalarının koldan ölçen bir tansiyon aleti satın almaları ve kan basıncını ölçmeyi öğrenmelerinde yarar vardır. Tansiyon ölçmek hem böbrek hastalığı hem tansiyon tedavisinin bir parçasıdır.

Bu bölüm böbrek yetmezliği olan hastalar için hazırlanmıştır. Böbrek yetmezliğiniz yok ama böbrek hastalığınız var ise tıklayınız.

Böbreklerimizi tanıyalımBeslenmeLaboratuvar
Sosyal Psikolojik ÇözümlerBitkisel ürünlerİlaçlar
TedaviPratik bilgilerKısa eğitici filmler

 

Böbrek hastalıkları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayın.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com