TANSİYON, YAŞLILIK VE GRİP

TANSİYON, YAŞLILIK VE GRİP

Yüksek tansiyon yaygın bir sorun. Grip mevsimi de başladı. Çoğumuz yılda 1-2 kez hastalanıyoruz, 1-2 gün sürerse tedirgin olmuyoruz. Uzamaya başlayınca ilaç, doktor arayışına giriyoruz. Elimizin altında bir ilaç varsa rahatlamak için o ilacı alanlarımız var. İlaç meselesine geçmeden önce yaşlı hastaların grip geçirince karşılaşabileceği önemli ve sık bir sorundan bahsetmek istiyorum. Grip olunca birçoğumuzun iştahı kesiliyor, sıvı bile alamadığımız oluyor. Bu durumda tansiyon düşebilir. Tansiyon düşükken tansiyon ilaçlarını almaya devam etmek sorunlara yol açabilir. Bunu anlamanın yolu da tansiyon ölçmekten geçer. Baş dönmesi, halsizlik tansiyon ölçmenin yerine geçmez, tansiyon düşüklüğünün tek yolu tansiyon ölçmektir. Tansiyon hastalarının evinde mutlaka tansiyon aleti olmalı ve tansiyon hastaları tansiyon ölçmeyi mutlaka öğrenmeli. Eğer tansiyon düşerse doktorunuzla mutlaka haberleşmeniz lazım. Tansiyon düşükken tansiyon ilaçları azaltılmalı veya kesilmelidir. Doktorunuzla temasa geçmeden ilaç değişikliği sorunlara yol açabilir. Bazı tansiyon hastaları ömür boyu ilaç kullanmak zorunda olsalar bile tansiyon düşükken doz azaltılması veya kesilmesi gerekebilir. Tansiyon hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlere İYİ Kİ TANSİYONUM ÇIKTI isimli kitabımı öneririm. Tansiyonu olan yaşlı hastalar mutlaka grip aşısı olmalıdır. Tansiyon hastaları grip aşısı olmalıdır, üstelik bedeli SGK tarafından da karşılanmaktadır.

Tansiyon düşüklüğü sadece tansiyon hastaları için sorun yaratmaz. Herkes için ama özellikle yaşlı hastalar için sorun yaratabilir. Sıvı almaktan kaçınmamak lazım, bu dönemde yani tansiyon düşerse fazla tuz almak bile gerekebilir.

Gelelim grip ilaçlarına. Doktora bile sormadan aldığımız ilaçlar etkili mi, zararsız mı. Tansiyonumuzu nasıl etkiliyor. Gelin grip ilaçlarına tansiyon yönünden bakalım. Daha önce faydalı olan ilaç bu sefer işe yarayacak mı. Gelin ilaçları beraber tanıyalım.

1.Burun açıcılar: Damla, sprey veya hap şeklinde olabilir. Geniz akıntısını da azaltabilirler. Kan basıncını yükseltebilirler. Bazıları reçeteye tabidir. Burun damlalarını uzun süre kullanmak sakıncalı olabilir.

2.Allerji ilaçları: Burun akıntısını azaltırlar. Bazıları uyku getirebilir, araba kullananlar dikkat etmeli.

3.Öksürük şurupları/hapları: Öksürüğü azaltırlar. Bazıları reçeteye tabidir.

4.Balgam söktürücüler: Koyu balgamı yumuşatır, su iyi bir balgam söktürücüdür. Öksürüğü artırabilirler. Balgam koyu sarı veya yeşilse doktora gitmekte yarar vardır.

5.Ağrı kesiciler: Ateş de düşürebilirler. Bazıları tansiyonu yükseltebilir. Çok ağrı kesici gerekiyorsa doktora gitmekte yarar vardır. Tek başlarına olabilecekleri gibi diğer grip ilaçları ile birleştirilmiş şekilde olabilirler yani grip ilacı diye satılan ilaçların içinde aslında birden çok ilaç vardır.

6.Göz damlaları: Kırmızı, sulu gözlerde işe yarayabilir.

7.Tuzlu su: İyi bir burun açıcıdır, tansiyonu yükseltmez.

8.Antibiyotik: Mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Gereksiz antibiyotik kullanımı dirençli bir mikropla hasta olmanıza neden olabilir. Sadece bakteri türü mikroplara etkilidir.

9.Virüslere karşı ilaçlar: Griplerin çoğunun nedeni virüslerdir. Virüslere etkili ilaç sayısı sınırlıdır. Sadece hastalığın erken döneminde etkili olabilir. Çoğu kez yaşlılarda veya bağışık sistemi düşük hastalarda kullanmak gerekir çünkü vücudunuz virüsü yenecektir. Bu ilaçlara bağlı yan etkiler az değildir. Antibiyotikler etki etmez.

10.Vitaminler: Ne kadar etkili olduklarına dair yeteri kadar kanıt yoktur, ben hastalarıma sadece doğal C vitamini öneriyorum.

11.Takviyeler: Bağışıklık sistemini güçlendirme düşüncesi ile alınırlar. Bağışıklık sistemi bir dengedir, bu dengeyi bozmanın/etkilemenin faydası olabileceği gibi zararı da olabilir. Griple ilgisi yok ama glüten hassasiyeti veya allerjik saman nezlesi çoğu kez bağışıklık sisteminin fazla çalışmasına bağlıdır. Ben hastalarıma önermiyorum.  Bazı takviye ürünler tansiyonu yükseltebilir.

12.Aşı: Hastalık esnasında işe yaramaz. Düzelince yaptırabilirsiniz. Grip aşısı %100 önlemez. Sadece daha hafif geçirmenizi sağlar.  Bakterilere bir etkisi yoktur. Ben her yıl sonbaharda aşı olurum, çocuklarıma da yaptırırım. Tansiyon hastaları grip aşısı olmalıdır, üstelik bedeli SGK tarafından da karşılanmaktadır. Aşılama hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

13.Zatürre aşısı: Grip aşısından farklıdır. Pnömokok isimli bakteriye karşı etkilidir. 65 yaş üzeri, kalp, şeker, akciğer, böbrek hastalarına önerilir. Aşılama hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

14.Serum: Yukarıda bahsedilen ilaçların bazıları damardan verilir. Hastanın kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Tuzlu serum tansiyonu yükseltebilir.

 

Grip sırasında uykusuzluk tansiyonu yükseltebilir. Burun tıkanıklığı uyku apnesinin (tansiyonun tek nedeni bile olabilir) şiddetini artırabilir. Bunlar da tansiyonu yükseltebilir.

Ne zaman doktora gideyim:

1.Uzun sürerse

2.Ateş çok olursa

3.Öksürükle beraber sarı-yeşil balgam

4.Şiddetli ense ağrısı varsa

5.Boğaz ağrısı çoksa, yutmanızda problem olursa

6.Etrafınızda beta salgını varsa

7.Yaşınız ileri ise

8.Akciğer, kalp, böbrek probleminiz varsa

9.Kusma olursa

10.Gebe iseniz

11.Tansiyonunuz yükselmeye başlarsa

Doktor ne yapar:

1.Size uygun olan grip ilaçlarını seçer, mutlak tansiyon kontrolü gereken hastalarda bu çok önemlidir

2.Zatürre, menenjit gibi hayati riski olan hastalıkları ayırt eder

3.Reçeteye tabi ilaçları yazar

4.Gerekirse antibiyotik verir

5.Grip ilaçları ile tansiyon ilaçları arasında etkileşim varsa sizi uyarır

6.Sizi takip eder

Her grip aynı değildir, grip olduğunuz zaman mikrop ile vücut arasında bir savaş başlar. Eninde sonunda vücut kazanır ama bu savaş kanlı olabilir. Önemli olan bu süreci en az hasarla (gerek sağlık gerekse de sosyal yönden işleri aksatmadan) atlatabilmektir. Hastalık süresince inişler çıkışlar olabilir, morali bozmamak gerekir. Virüsle başlayan infeksiyonun üzerine bakteri ile oluşan yeni bir hastalık eklenebilir. Yakınınız ayaktan geçirirken sizin hastaneye yatmanız gerekebilir. Bilinçli ilaç kullanımı bu süreci konforlu geçirmenize yardımcı olur.

El sıkışmamak ve maske takmak hastalığın yayılmasını önleyebilir. Hastanede kimse ile el sıkışmamakta yarar vardır.

İyi istirahatler.

Prof. Dr. Tekin Akpolat

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com