TANSİYON YÜKSELTEN GRİP İLAÇLARI

TANSİYON YÜKSELTEN GRİP İLAÇLARI

Covid’in etkisi azaldı, artık hastaneler hariç maske takılmıyor. Eski günlerimize döndük. Kış da geldi, artık grip zamanı. Tansiyon hastalarının tansiyon yükselten grip ilaçlarını bilmesinde yarar var, 3 grup ilaca dikkat çekmek istiyorum:

1.Burun açıcılar: Damla, sprey veya hap şeklinde olabilir. Geniz akıntısını da azaltabilirler. Kan basıncını yükseltebilirler. Bazıları reçeteye tabidir. Burun damlalarını uzun süre kullanmak sakıncalı olabilir.

 2.Ağrı kesiciler: Ateş de düşürebilirler. Bazıları tansiyonu yükseltebilir. Çok ağrı kesici gerekiyorsa doktora gitmekte yarar vardır. Tek başlarına olabilecekleri gibi diğer grip ilaçları ile birleştirilmiş şekilde olabilirler yani grip ilacı diye satılan ilaçların içinde aslında birden çok ilaç vardır.

3.Psödoefedrin içeren ilaçlar: Tansiyonu yükseltebilir, bazı grip ilaçlarının içinde bulunabilir.

Tansiyon hastaları tansiyon hastası olduklarını doktorlarına mutlaka söylemelidir. Bu ilaçlara bağlı tansiyon yükselmeleri çoğu kez geçicidir ama sıkı kan basıncı kontrolü gereken hastalarda sorun olabilir.

Her grip aynı değildir, grip olduğunuz zaman mikrop ile vücut arasında bir savaş başlar. Eninde sonunda vücut kazanır ama bu savaş kanlı olabilir. Önemli olan bu süreci en az hasarla (gerek sağlık gerekse de sosyal yönden işleri aksatmadan) atlatabilmektir. Hastalık süresince inişler çıkışlar olabilir, morali bozmamak gerekir. Virüsle başlayan infeksiyonun üzerine bakteri ile oluşan yeni bir hastalık eklenebilir. Yakınınız ayaktan geçirirken sizin hastaneye yatmanız gerekebilir. Bilinçli ilaç kullanımı bu süreci konforlu geçirmenize yardımcı olur.

El sıkışmamak ve maske takmak hastalığın yayılmasını önleyebilir. Hastanede kimse ile el sıkışmamakta yarar vardır.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz Tansiyon ve Grip isimli yazımı okumanızı öneririm.

İyi istirahatler.

Tansiyonla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz tıklayın.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com