TANSİYONA İYİ GELEN BİTKİLER

Önce iyi geldiği iddia edilenleri yazalım.

Keklik otu, Kedi otu, Lavanta, Ulak otu, Karahindiba, Çarkıfelek çiçeği, Pancar, Sarımsak, Çiğ Antep fıstığı, Nar, Limon, Brokoli, Patates, Ispanak, Domates, Kabak, Maydanoz, Ispanak…

Bu örnekleri arttırmak mümkün.

Genel olarak sebze ve meyveler sağlıklı besinlerdir, vitamin, lif, antioksidan ve mineralden zengindir. Sebze ve meyveler az sodyum, çok potasyum içerirler. Tansiyon hastalarında en önemli tedavinin sağlıklı beslenme olduğu düşünülürse sebze ve meyvelerin tansiyona olumlu etkileri beklenmelidir. Bu durumda akla 2 soru gelmektedir:

1.Bu durum her tansiyon hastası için geçerli midir?

2.Bir bitki diğerlerinden daha iyi olabilir mi?

Öncelikle 2. sorudan başlayalım. Bu sorunun yanıtını bilmiyorum, bilen olduğunu da sanmıyorum. Dengeli ve çok renkli bir beslenme çoğu kez yeterlidir. Genel olarak sebze, meyve yemek, bitki ağırlıklı beslenmek sağlıklıdır ama herhangi bir hastalığa bir bitki hele pahalı bir bitki, ot önermek çoğu kez umut ticaretidir. Sosyal medyada, yazılı medyada sağlıkla ilgili paylaşımları çok dikkatli yapmak gerekir. Genel olarak akşam yemeğinin hafif olması gerektiğini savunurum. Bir kere bu akşam yemek yerine greyfurt yeyin diye bir öneride bulunmuştum (ucuz sebze, meyve en iyi ilaçtır, tabi ölçü kaçmayacak). Hemen bir hastamdan uyarı geldi, haklı bir uyarı. Greyfurtun bazı ilaçlarla (bu ilaçlardan biri tansiyon ilacıdır) etkileşimini unutmuştum. İyi niyetle yapılan bir öneri bile istenmeyen sonuçlara yol açabilirken para kazanmak için yapılan önerilerin nelere yol açabileceğini iyi düşünmek lazım. Sağlıklı oldukları iddiası ile bazı bitkilerin, baharatların satılması, pazarlanması yüzyıllardan beri bilinen bir uygulamadır (bir anlamda gizli reklam, ürün yerleştirme). Şeker, tuz, alkol, uyuşturucu bile bir zamanlar sağlıklı olarak satılmış, bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. İşin özeti bir bitkinin, ürünün tansiyona hatta herhangi bir hastalığa iyi geldiğini iddia etmek çoğu kez bir pazarlama stratejisidir. Örneğin gazetede okumasak çarkıfelek çiçeği satın almak aklıma bile gelmez. Bu pazarlama stratejileri hastaları hem maddi hem de manevi kandırmaya müsaittir ve suistimale açıktır.

Gelelim ilk sorunun yanıtına. Tansiyon hastalığı deyince tek hastalık olmadığını hatırlatırım. Tansiyona yol açan başta böbrek hastalıkları olmak üzere birçok hastalık vardır. Örneğin Maydanozdaki C vitamini, ıspanaktaki oksalat böbrek taşına neden olabilir, muz potasyum içerir, fazla tüketilmesi bazı ilaçlarla birlikte sorun çıkarabilir. Ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Benim burada yazdığım bitkilerin çoğu genel olarak bilinen manavlarda satılan ürünler. Bir de tansiyona, böbreğe, kansere, astıma iyi geldiği iddia edilen bitkisel ürünler var. Bu bitkisel ürünler vücuda zarar bile verebilir, tansiyonu yükseltebilir. Bitkisel ürünler değişik mekanizmalarla doğrudan kan basıncını veya böbreği etkileyebilir:

1.Mevcut tedavinin aksaması/tedaviye uyumsuzluk

2.İlaçlarla etkileşim

3.Böbreğe hasar verme, böbrek taşı veya idrar yollarında tümör gelişimi

4.Kan basıncını yükseltmesi/tedaviye direnç

5.Sodyum, potasyum gibi elektrolit bozuklukları

Sağlıklı beslenelim, ölçülü olalım, aşırılıklara kaçmayalım, para kaptırmayalım. Tansiyonla ilgili ilginizi çekebilecek yazılarım.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com