ANNELİK, ANNELER GÜNÜ VE TANSİYON

anneler gunuaa

Annesiz büyüyen çocuk yaşama geriden başlar. Hiç kimse annenin yerini tutamaz, şanslı bebeklerin iyi bir anneanne, babaanne, teyze, hala hatta üvey annesi olabilir ama hiç kimse annenin yerini tutamaz. Anneliğin nasıl zor bir iş olduğunu erkeklerin anlaması çok zordur. Bir hekim olarak annelerin çocukları için kendi yaşamlarını nasıl tehlikeye attığını çok görmüşümdür. Hasta eşlerine çocuk yapması için baskı yapan kocalara hep kızmışımdır. Branşım gereği gebe kalmak isteyen, gebelikte hasta olduğunu öğrenen çok tansiyon, böbrek hastam oldu. Aman bebeğim sağlıklı olsun diye kendilerini unutuyorlardı. Hastalarıma hep senin de sağlıklı olman gerekir, kendine iyi bak, bu çocuk büyürken sana gerek duyacak mesajını vermeye çalıştım. Bir çocuğa yapılabilecek en büyük kötülük bence onu annesinden ayırmaktır. Annelik ve tansiyonu daha iyi anlamak için gebelikte karşılaşılan tansiyon tiplerinin daha iyi anlamamız lazımdır. Gebelikte yüksek tansiyon karşımıza 4 şekilde çıkabilir:

1.Gebelikten önce vardır: Gebe farkında olabilir veya olmayabilir. Yani bazı anneler çocuk doğurabilmek için kendilerini riske ederler.

2.Geçici hipertansiyon: Gebelikte veya doğumu takiben ilk 24 saatte ortaya çıkar ve genellikle kısa sürede kaybolur ama bir kısmında kaybolmaz. Tanrı’nın annenize hediyesi siz, sizin annenize hediyeniz (!) tansiyon olabilir.

3.Gebelik zehirlenmesine (toksemi) bağlı hipertansiyon: Gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkar ve genellikle doğumdan sonra kaybolur. Annenin hayatını tehlikeye atabilir. Yani anneniz daha önce hiçbir yakınması olmasa bile sizi doğurabilmek için kendini riske eder.

4.Hastada gebe kalmadan önce hipertansiyon vardır ve üzerine gebelik zehirlenmesi eklenebilir. En riskli grup budur.

 

Kendi sağlık sorunlarını geri plana iterek bizleri doğuran anneler gerçek kahramanlardır. Gebelikte, doğumda her şey yolunda gitse bile büyürken annemizi esir alırız. Hareket edemez, spor yapamaz, kilo alır, bunlar ileride hep tansiyon, şeker olarak annemizin karşısına çıkar.

Yaşı 45’ten büyük olan annelerin iki tanesinden birinde yüksek tansiyon vardır. Annelerimizin yaşı ilerledikçe onlara karşı sorumluluğumuz artıyor. Sağlıklı, uzun yaşamaları için bir şeyler yapmalıyız. Tansiyon tedavisi olan bir hastalıktır. Anneler gününde tatlı, çikolata, yemeğe götürmek yerine onlarla zaman geçirmek, kitap almak daha iyi bir hediye olabilir. Tansiyon tedavisi ile yaşam süresi uzar. Annelerimizi daha uzun görebiliriz.

CENNET ANNELERİN AYAKLARININ ALTINDADIR.

Bunu hepimiz biliyoruz.

Bence

BEBEKLERE İSİM KOYMA HAKKI ANNELERİN OLMALIDIR.

Bu da benim fikrim.