ÇAY VE TANSİYON

Çay belki de en sevdiğimiz içecek, ucuz. Kimimiz açık seviyor, kimimiz koyu. Çaysız kahvaltıyı kahvaltı saymayan bile var.  Çay içilen yerler de birçok insan için buluşma noktası. Tansiyon hastaları çay içerken bazen tedirgin oluyorlar, birçok hastam çay içebilir miyim diye soruyor.

Çayın içerdiği kafein teorik olarak tansiyonu yükseltme potansiyeline sahip. Ama bu yükseklik çoğu kez geçici. Çayda kafein dışında antioksidanlar da bulunur. Yapılan çalışmalarda (yeşil çayla yapılan çalışma sayısı siyah çayla yapılan çalışma daha fazla) da çayın kan basıncı üzerine sınırlı da olsa olumlu etkisi olabileceği gösterilmiş. Bunun nedeni muhtemelen çayda bulunan kafein dışı maddeler. Ancak bu konuda yeni çalışmalara ihtiyaç vardır çünkü herhangi bir besin maddesinin, içeceğin herhangi bir hastalığa iyi geldiğini gösteren bir çalışma yapmak çok zordur, bu nedenle bu konudaki görüşler sürekli değişir. Benim çay içmek isteyen tansiyon hastalarına önerilerim:

1.Tansiyon ölçümünden önceki yarım saat içinde çay içmeyin çünkü tansiyonunuz yükselebilir, tansiyon kayıtlarınız olduğundan daha yüksek çıkabilir. Tedaviniz yanlış planlanabilir.

2.Doktora gitmeden önce de çay içmeyin çünkü doktor muayenesinden önceki yarım saat içinde çay içilmesi tansiyonu yükseltebilir. Beyaz önlük tansiyonun üstüne bir de çay tansiyonu eklenmesin.

3.Akşam, uykudan önce çay içmeyin. Uykunuz kaçarsa tansiyon kontrolünüz zorlaşabilir.

4.Çayı mümkünse şekersiz için.

Son sözüm de

Hoşunuza gidiyorsa için

Gitmiyorsa içmeyin

Rahatsız ediyorsa içmeyin

Dokunuyorsa içmeyin

İçecekseniz de ölçüyü kaçırmayın

Tansiyon hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz tıklayın.

Sağlıklı, tansiyonsuz günler.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com