KAHVE VE TANSİYON

Kahve yaygın bir içecek, kimi Türk kahvesi içiyor, kimi neskafe, kimi sert, kimi kafeinsiz. Kahve içilen yerler de çoğu gençlerin buluşma noktası. Tansiyon hastaları kahve içerken bazen tedirgin oluyorlar, birçok hastam kahve içebilir miyim diye soruyor.

Kahvenin içerdiği kafein teorik olarak tansiyonu yükseltme potansiyeline sahip. Ama bu yükseklik çoğu kez geçici. Kahvede kafein dışında antioksidanlar da bulunur. Yapılan çalışmalarda da kahvenin kan basıncı üzerine sınırlı da olsa olumlu etkisi olabileceği gösterilmiş. Bunun nedeni muhtemelen kahvede bulunan kafein dışı maddeler. Ancak bu konuda yeni çalışmalara ihtiyaç vardır çünkü herhangi bir besin maddesinin, içeceğin herhangi bir hastalığa iyi geldiğini gösteren bir çalışma yapmak çok zordur, bu nedenle bu konudaki görüşler sürekli değişir. Benim kahve içmek isteyen tansiyon hastalarına önerilerim:

1.Tansiyon ölçümünden önceki yarım saat içinde kahve içmeyin çünkü tansiyonunuz yükselebilir, tansiyon kayıtlarınız olduğundan daha yüksek çıkabilir. Tedaviniz yanlış planlanabilir.

2.Doktora gitmeden önce de kahve içmeyin çünkü doktor muayenesinden önceki yarım saat içinde kahve içilmesi tansiyonu yükseltebilir. Beyaz önlük tansiyonun üstüne bir de kahve tansiyonu eklenmesin.

3.Akşam, uykudan önce kahve içmeyin. Uykunuz kaçarsa tansiyon kontrolünüz zorlaşabilir.

4.Kahveyi mümkünse şekersiz için.

Son sözüm de

Hoşunuza gidiyorsa için

Gitmiyorsa içmeyin

Rahatsız ediyorsa içmeyin

Dokunuyorsa içmeyin

İçecekseniz de ölçüyü kaçırmayın

Tansiyon hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz tıklayın.

Sağlıklı, tansiyonsuz günler.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com