DİYALİZE BAŞLAMA ZAMANI

Böbrek hastalığı ilerlerse böbrek birçok görevini daha az yapar, hastada daha önce olmayan belirti ve bulgular ortaya çıkar, hastanın yaşam kalitesi düşer ve kanda kreatinin ve üre yükselir. Diyalizi duyan hastanın morali bozulur, tedavi reddetme erteleme eğilimine girer. Kimse diyaliz tedavisi istemez ama diyalize girmek gerekiyorsa ertelememek gerekir çünkü:

1.Karar verildi ise yaşamak için eninde sonunda diyaliz tedavisi kaçınılmazdır, diyaliz tedavisine ön hazırlıksız başlamak çok risklidir ve gece yarısı apar topar hastaneye gitmek zorunda kalınabilir. Diyaliz tedavisini reddettiği için sıkışıp acile gelen ve günlerce hastanede (bir kısmı yoğun bakımda olmak üzere) yatmak zorunda kalan çok hastam olmuştur.

2.Diyaliz tedavisi eskisi kadar zor değildir. Teknolojik ilerlemeler, yeni ilaçlar, tedavi standartlarındaki yükselmeler nedeni ile kendilerine iyi bakan hastalar çok kaliteli bir yaşam sürebilirler.

Peki diyaliz ne zaman gündeme gelir. Genellikle Evre 5 (kreatinin klirensi 15 ml/dakikanın altına inmişse) böbrek hastalarında. Hastanın Evre 5 olup olmadığına da kan kreatinin düzeyine göre karar verilir. Ama bazı durumlarda hasta Evre 5 olmasa bile diyalize gerek duyabilir. Bu durumlardan başlıcaları:

1.İleri derecede halsizlik

2.Aşırı veya tedaviye yanıt vermeyen kansızlık

3.Kontrolsüz hipertansiyon

4.Vücutta ödem

5.İştahsızlık, bulantı, kusma

6.Kalp yetmezliği, nefes darlığı

7.Beslenme bozukluğu

8.Üremik belirtilerin ortaya çıkması: Bilinç bulanıklığı, kanama, kalp zarı etrafında su toplanması…

Bu durumlarda diyaliz bazen geçici olabilir. Doktorla yakın işbirliği gerekir.

Aşağıdaki tablo kreatinin klirensi için yararlı olabilir.

Kreatinin klirensi 15 ml/dk için sınır değerler

YaşEvre 5

 

Erkekler için

Evre 5

 

Kadınlar için

205.24
2553.9
304.93.7
354.83.7
404.63.6
504.33.4
604.33.3
704.23.2
804.13.1

 

 

Diyaliz ve böbrek nakli hakkında daha ayrıntılı bilgi için ÜREM KREATİNİNİM YÜKSEK DİYALİZİ NASIL ÖNLERİM? isimli kitabımı (ücretsiz ekitap) öneririm, lütfen tıklayın.

Böbrek hastalıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz HASTA BÖBREKLER isimli kitabımı (ücretsiz ekitap) öneririm. Ulaşmak için tıklayın.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com