YAŞLILARDA TANSİYON

YAŞ VE TANSİYON: AMAN DÜŞME

Yüksek tansiyon yaygın bir sorun. Yaş ilerledikçe giderek yaygınlaşıyor, sohbet konusu olmaya başlıyor. Bazen oynak oluyor, ani yükselme ve düşüşler olabiliyor. Yaşlılarda hedef kan basıncı değişebilir. Yaşlılarda görülen tansiyonun bazı özellikleri vardır. Bunlara dikkat edilmelidir. Bazı örnekler vermek istiyorum:

1.İlaç yan etkileri daha fazla olabilir.

2.Yaşlı insanlarda genellikle başka sağlık sorunları da olduğu için kullanılan diğer ilaçlarla ilaç etkileşimleri olabilir.

3.Yaşlılar düşük tansiyona yatkındır, düşük tansiyon düşmeye bağlı kırıklara yol açabilir. Baş dönmesi, halsizlik varsa kan basıncı daha sık ölçülmelidir.

4.İlaç dozları düşük başlanmalı, yavaş yavaş arttırılmalıdır.

5.Kalpte ritm bozukluğu varsa otomatik aletler tansiyonu ölçmeyebilir.

6.İdrar söktürücülere bağlı tuz düşüklüğü olabilir, bu durum iştahsızlık, bulantı, kusmaya neden olabilir

7.Yaşlı insanlarda tedavide tuz kısıtlaması daha etkili olabilir. Bir yandan tuz kısıtlaması bir yandan tuz düşüklüğü çelişkili olabilir ama burada hassas bir denge vardır, bu nedenle yakın takip önemlidir.

8.Yaş ilerledikçe büyük tansiyon yükselir, küçük tansiyon düşer. Bu durum tedavide problemlere yol açabilir. Kalbi besleyen koroner damarların beslenmesi küçük tansiyona bağlıdır. Büyük tansiyonu düşüreyim derken küçük de düşerse kalbin beslenmesi bozulabilir.

9.Oynak tansiyon veya ani ayağa kalkınca olan tansiyon düşmesi beynin kanlanmasını bozabilir.

10.Yeni başlayan veya düşmeyen tansiyonda böbrek damarları başta olmak üzere tansiyon nedenleri mutlaka araştırılmalıdır.

11.Hastaya özel ilaç seçimi yapılmalıdır.

Özet olarak, yaşla beraber kan basıncı yükselir, hipertansiyon sıklığı artar. Her yaşın kendine özgü sosyal ve tıbbi özellikleri vardır. Kullanılacak ilaç tedavisi hastanın yaşına göre değişebilir. İlaç kullanmadan sağlıklı yaşam birçok hastada bir süre için yeterli olabilir, ancak sağlıklı yaşamın kan basıncını düşürmek için yeterli olmadığı durumlarda hastaya özel ilaç kullanımı hipertansiyona bağlı gelişebilecek sorunları önleyebilir. Doktorla işbirliği çok önemlidir.

Tansiyon hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz tıklayın.

Yaşlılıkta düşmemek önemli bu nedenle yürüyebilirken yürüyebilmek için yürüyün.

Prof. Dr. Tekin Akpolat

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com