HİPERTANSİYON VE BÖBREK

Kan basıncının oluşumunda 2 faktör rol oynar; damarın içindeki kan/sıvı miktarı ve damarın direnci. Böbrekler damarın içinde dolaşan sıvı miktarını etkileyerek ve damarda direnç oluşumunda görev yapan birçok maddenin oluşum ve yıkımında rol alarak kan basıncının düzenlenmesine katkıda bulunurlar. Böbrek hastalıklarında böbreklerin bu görevlerinde aksama olacağı için kan basıncı yükselebilir. Yüksek tansiyon böbrek hastalığının bir belirtisi olabilir. Yüksek tansiyonu olan hastalar mutlaka böbrek hastalığı yönünden araştırılmalıdır.

Böbrek hastalarında tedavinin ilk basamağı böbrek hastalığına yol açan nedeni tedavi etmektir. Böbrek hastalarının önemli bir kısmında belki de en önemli tedavi tansiyonun düşürülmesidir. Etkin kan basıncı kontrolü hastalığın ilerlemesini yavaşlatır. Benim etkin kan basıncı kontrolü sayesinde diyalize girmesini önlediğim onlarca hastam vardır. Bu nedenle hipertansiyon en çok ilgilendiğim konulardan birisi olmuştur. Tansiyona ilgim nedeni ile ‘İyi ki Tansiyonum Çıktı’ kitabını yazdım. Tansiyon problemi olan tüm hastalara okumalarını öneririm.

Kan basıncı yüksekliği kalp ve damar hastalıklarına yol açar, bu nedenle tedavi edilmelidir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda kan basıncı yüksekliğinin (hipertansiyon) önemi daha da artmıştır çünkü kan basıncının yüksekliğinin kontrolü böbrek yetmezliğinin ilerlemesini yavaşlatır. Kan basıncı kontrol altına alınamayan hstalarda ise böbrek hastalığı ilerleyebilir. Sadece kan basıncı kontrolü ile yıllarca diyaliz tedavisine gerek duymayan çok hastam olmuştur.

Kan basıncı yüksek bir böbrek hastasında hedef kan basıncı büyük tansiyon için 13 cm Hg, küçük tansiyon için 8 cm Hg’dır (hastaya göre değişebilir) yani daha sık kan basıncı kontrolü gerekir. Hastaların çoğunda birden fazla ilaç gerekebilir.

Böbrek yetmezliği olan hastalar günümüzde şanslıdır çünkü çok sayıda kan basıncını düşürücü ilaç vardır, alternatif çoktur. Mutlaka koldan ölçen otomatik bir tansiyon ölçüm aleti satın almanızda yarar vardır. Etkin kan basıncı kontrolü ve hedef kan basıncına ulaşılması ile böbrek yetmezliğinin ilerlemesi yavaşlatılır, birçok hasta diyaliz hastası olmaktan kurtulur.

Diğer konulara ulaşmak için tıklayın.

Son 2 yılda 4 kitap yayınladım.

1.İyi ki Yaş Alıyorum: Sağlıklı yaşamak, kilo vermek, kilo almamak, tansiyon ve böbrek hastası olmamak istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

2.İyi ki Tansiyonum Çıktı: Tansiyon hastası oldu iseniz. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

3.Hasta Böbrekler: Böbrek hastalıklarını öğrenmek istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

4.Ürem Kreatininim Yüksek Diyalizi Nasıl Önlerim: Üre ve kreatinin değeriniz yüksekse yani böbrekleriniz az çalışıyorsa. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com