PATLICAN VE TANSİYON

Patlıcan çok sayıda yemeği, mezesi yapılabilen Türk mutfağının gözdelerinden bir sebze. Hünkar beğendi isimli padişahın beğendiği bir yemek bile var. İçinde lif ve vücudumuza yararlı olabilecek maddeler var. Yapılan çalışmalarda patlıcanın tansiyon üzerine olumlu etkileri olabileceğine dair sonuçlar ümit verici, sevindiricidir. Peki tansiyon hastaları patlıcan yemeli mi.

Patlıcanın tansiyon üzerine etkilerini inceleyen çalışmalardaki ümit verici sonuçları iyi yorumlamak lazım. Bir besinin, bir gıdanın tansiyon hatta herhangi bir hastalık üzerine iyi gelebileceğini iddia etmek doğru değildir, yanıltıcı olabilir. Tansiyon hastaları genel olarak sebze, meyveden, bitkisel ürünlerden zengin beslenmelidir. Hatta ne kadar çok farklı, çeşitli sebze, meyve yerlerse daha iyi olabilir. Patlıcan sadece bir alternatiftir. Aslında tansiyon hastalarının diyetinde, hatta sağlıklı yaşam diyetlerinde önemli olan çoğu kez yediklerimiz değil, yemediklerimizdir. Tuzdan, şekerden, aktı yağdan, hamur işinden, hazır gıdadan uzak durdukça sağlıklı beslenme tarzına o kadar yaklaşırız.

Sebze meyveyi tüketirken mevsiminde olmasına da dikkat edilmelidir, böylece daha sağlıklı ürün yeme şansına kavuşabiliriz. Yöresel ürün olması da ayrıca önemlidir.

Son sözüm de tansiyon hastaları patlıcanı seviyorlarsa yiyebilirler, sevmiyorlarsa veya dokunuyorsa yemek zorunda değillerdir.

Her sebze, meyve alternatiftir, tarım ülkesinde yaşadığımız için şanslıyız.

Tansiyon hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz tıklayın.

Sağlıklı, tansiyonsuz günler.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com