TATLI YİYELİM TATLI KONUŞALIM MI?

ŞEKERLİ İÇECEKLER ÖLÜM NEDENİ

Amerika Birleşik Devletlerinden bildirilen bir çalışmada meyve suyu dahil şekerli içeceklerin gerek kalp gerekse başka hastalığa bağlı ölüm riski ile ilişkili olduğu gösterildi. Çalışma 45 yaştan büyük yaklaşık 18.000 kişiyi kapsıyor. Günde 600 ml şekerli içecek (yaklaşık 2 kutu kola) alanlarda ölüm riski çok az alanlara göre 2 kat artmış durumda. Risk şişmanlarda ve düşük gelirlilerde daha fazla yani fakir olmak burada da zor.

Çalışmadaki ilginç sonuçlardan birisi de şekerli gıdalarla ölüm riski arasında ilişkinin gösterilmemesi. Bunun değişik nedenleri olabilir:

1.Şekerli içecek içenler birlikte başka şeyler de yiyorlar yani fazla yiyorlar

2.Şekerli gıdalarla birlikte alınan yağ, lif, protein gibi maddeler şekerli gıdaların metabolizmasını yavaşlatıyor.

Bu çalışmayı değişik şekillerde yorumlamak mümkün:

1.Şekerli içeceklerden uzak duralım: Bu doğru

2.Şekerli gıdalar yani tatlı zararlı değil istediğimiz kadar yiyebiliriz. Olaya tek yönlü bakarsak bu yaklaşım doğru olabilir ama insan vücudu mükemmel bir makinedir, tek yönlü bir bakış açısı ile her şeyi açıklamak yanıltıcı olabilir. Çalışmayı dikkatli okuyunca şekerli gıdaların da ölüm riski ile ilişkili olduğu ama bunun istatistiksel olarak belirgin olmadığı anlaşılıyor. Bunun da değişik nedenleri olabilir, kişi sayısı, takip süresi, takibe alınan kişilerin özellikleri gibi. Ama kötü niyetli veya meşhur olmak isteyen birisi tatlı zararlı değil diyebilir. Çalışmanın ayrıntılarına ulaşmak için tıklayabilirsiniz.  

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

Bir ders de resimden çıkaralım: İçinde ceviz, fıstık olsa da hamur işi ve şeker hamur işi ve şekerdir yani içinde mineral var diye kaya tuzu da tuzdur, tuzun zararlarını yok etmez.