TELESAĞLIK

TELESAĞLIK

YENİ BİR MUAYENE/DANIŞMANLIK SİSTEMİ: VİDEOKLİNİK

Daha ayrıntılı bilgi için 4444548

Corona salgını yaşantımızı etkileyecek, değiştirecek. Bunlardan birisi de sağlık olacak. Haklı olarak birçoğumuz hastanelerden uzak durduk (artık salgın döneminin de sonuna geliyoruz, özellikle şeker, tansiyon, kalp, böbrek gibi bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen hastalıkların kontrolsüz kalmasının riskinin coronadan daha fazla olduğunu hatırlatmak isterim), bu dönemde yaşantımıza videoklinik, telesağlık, telemuayene, online muayene gibi kavramlar girdi. Bu kavramlar hayatımıza zaten girecekti ama corona sayesinde girmesi hızlanmış oldu yani Coronanın etkisini kaybetmesi ile birlikte videoklinik veya telesağlık muayene/danışmanlık sistemleri kaybolmayacak, artarak kullanılacak.

Bu durum benim için bir sürpriz olmadı. Hipertansiyonun tarihçesini bilen bir doktor olarak telesağlık uygulamalarını yakından takip ediyordum, aslında telesağlık hipertansiyonun öncülük ettiği konulardan bir tanesidir. Tansiyonun tıp tarihinde, günlük yaşantımızda etki ettiği birkaç konudan bahsedip telesağlık konusuna yeniden dönmek istiyorum:

1.Tansiyon belirtisi olmadığı halde tedavi edilmesi gerektiği anlaşılan ilk hastalıktır

2.Belirtisi olmadan bir hastalığın tedavisinin yararlarının anlaşılması çekap programlarının oluşmasına neden olmuştur, bugün hiçbir belirti olmadığı halde kanda şeker, kolesterol bakıyorsak, kolon kanseri için kolonoskopi, meme kanseri için mamografi yapıyorsak bunun nedeni hipertansiyon sayesindedir

3.Telemonitorizasyon yani evde ölçülen kan basıncı değerlerinin bir merkeze yönlendirilip tedavinin ona göre düzenlenmesi. Şimdilik çok yaygın kullanım alanı bulamamıştır.

Tansiyon videoklinik uygulamalarında önemli yer tutma potansiyeli olan hastalıklardan bir tanesidir.

Biz telesağlık konusuna geri dönelim. Videoklinik normal muayenenin yerini tabi ki tutmaz ama bazı avantajları/kullanım alanları vardır:

1.Size zaman kazandırır, çalışıyorsanız işinizden ayrılmadan yapılabilir

2.Çoğu kez maliyeti daha düşüktür

3.Türkiye’nin herhangi bir şehrinden her herhangi bir şehrindeki doktora kolaylıkla ulaşabilirsiniz

4.Corona nedeni ile evden çıkmaya tedirgin olduğunuz dönemde iyi bir alternatiftir

5.İkinci bir görüş için, kritik/önemli kararlarda mutlaka öneririm

6.Normal muayenelerinizi aksatıyorsanız alternatif olabilir

7.Durum acil mi, hastaneye gidip gitmemekte tereddüt varsa fikir verebilir

8.Evden yapılabilir

Tekrar hatırlatmak istiyorum normal muayenenin yerini tutmaz ama kullanım alanı vardır ve giderek artacaktır. Doğru ve yerinde kullanıldığı takdirde birçok hasta için çözüm olabilir.

Daha ayrıntılı bilgi için 4444548

Sağlıklı günler.  

Prof. Dr. Tekin Akpolat

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com