ANORMAL BÖBREKLER/BÖBREK ANOMALİLERİ

Böbreklerin doğuştan yapısal problemleri (böbrek anomalileri), şekil bozuklukları çoğu kez tesadüfen saptanır ve hastada tedirginlik yaratır. Böbreklerin şekillerinin anormal olmasına rağmen görevlerinde aksama olmayabilir, bunu anlamanın tek yolu konuyu bilen bir doktorla görüşmek ve gereken incelemeleri yapmaktır. Anormal böbreklerin önemli özelliklerinden birisi de başka organ anomalileri (dış kulak yolu şekil bozuklukları, meme başı yerleşim bozuklukları, omurga eğrilikleri…) olan hastalarda daha sık izlenmesidir. Bu konuda kısaca anormal böbreklerden bahsedilecektir.

TEK BÖBREK

En sık karşılaşılan anormalliklerden birisidir, 1000 kişiden birinde görülür. Diğer böbrek büyüktür. Tek böbrekte infeksiyon, taş, tıkanıklık ihtimali artmıştır. Diğer organ anomalileri sıktır.

KÜÇÜK BÖBREK

Diğer böbrek büyüktür. Küçük böbreğin şekli normaldir ve sadece küçüktür. Yüksek tansiyon nedeni olabilir.

AT NALI BÖBREK

Böbrekler gerçekten de at nalı gibidir, iki böbrek birleşik olabilir. İnfeksiyon, taş, tıkanıklık ihtimali artmıştır.

EKTOPİK (ANORMAL YERLEŞİMLİ) BÖBREK

Böbrek hatta böbrekler normal yerinin dışındadır. Hasta tek böbrekli zannedilebilir. Ektopik böbrek çoğu kez kasık bölgesindedir ama göğüste bile olabilir. Tıkanıklık, infeksiyon, taş riski artmıştır.

ÜÇ VE DAHA ÇOK BÖBREK

Nadir bir durumdur. Gazetelere de konu olan, bir dönem böbrek yetmezliği olan hastalarımın böbrek nakli için başvurduğu bir üç böbrekli tanıdım. Anormal bir durumdur, hastalarıma böbrek bağışlamasını kabul etmemiştik. Akrabalık olmadığı için zaten yasal olarak da mümkün değildi.

DİĞER ANORMALLİKLER

Sadece isimlerinden bahsedeceğim.

Displazi (hatalı gelişim): Ciddi sorunlara neden olabilir

Dönük böbrekler

Duplikasyon (ikileşme)

Fetal lobülasyon (lopçuklaşma, küçük parçalara ayrılma): Kanserle karışabilir

Özet olarak, böbrek anomalileri nadir değildir, genellikle sorun çıkarmaz ama taş, infeksiyon ve tıkanıklık riski biraz artmıştır, çoğu kez tanı konduğu dönemde doğru bir değerlendirme ve yakın takip yeterlidir. Küçük böbrekler yüksek tansiyon nedeni olabilir.

Diğer konulara ulaşmak için tıklayın.

Son 2 yılda 4 kitap yayınladım.

1.İyi ki Yaş Alıyorum: Sağlıklı yaşamak, kilo vermek, kilo almamak, tansiyon ve böbrek hastası olmamak istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

2.İyi ki Tansiyonum Çıktı: Tansiyon hastası oldu iseniz. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

3.Hasta Böbrekler: Böbrek hastalıklarını öğrenmek istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

4.Ürem Kreatininim Yüksek Diyalizi Nasıl Önlerim: Üre ve kreatinin değeriniz yüksekse yani böbrekleriniz az çalışıyorsa. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com