BÖBREK HASTALIKLARINDA BELİRTİ VE BULGULAR

Böbrek hastalıklarında idrar yapma ve böbreğin diğer görevlerinde bozulma ile ilgili belirti ve bulgular ortaya çıkar. Bu belirti ve bulgular hastalığın tipi ve derecesine göre değişir.

Böbrek hastalıklarında idrarda kan, çay rengi idrar, köpüklü idrar, bulanık idrar, idrar yaparken ağrı, sık idrara gitme, acil idrara gitme ihtiyacı, idrar miktarının artması, idrar yaparken zorlanma, tekrarlayan idrar yolu iltihabı, yavaş idrar yapma, kum dökme, taş hastalığı, gece idrara kalkma, idrar miktarında azalma, böğür/karın ağrısı, ayak bileklerinde şişme, yüzde şişlik, yüksek tansiyon, kansızlık, halsizlik izlenebilir.

Belirtilerin bir kısmı idrar yapma ve idrar yolları bir kısmı böbrek fonksiyonlarındaki azalma ile ilgilidir.  Bu belirtilerin çoğu hafiftir, uzun süre dikkat çekmez bu nedenle kronik böbrek hastalığı sinsidir.

Sık karşılaşılan belirti ve bulgular:

1.İdrar yapma ile ilgili: Sık idrara çıkma, gece idrar yapmak için uyanma, idrarda kan görme, idrarda renk değişikliği, idrar yaparken yanma, idrar miktarında azalma…

2.Yüksek tansiyon

3.Bacaklarda, ellerde, göz kapakları etrafında şişme

4.Boşluklarda ağrı

5.Kansızlık, halsizlik

Karın ağrısı ve gece idrara kalkmanın böbrek dışında da birçok nedeni vardır ama bu yakınmaları olan hastaların mutlaka böbrek hastalığı yönünden değerlendirilmesi gerekir. Gece idrara kalkma böbrek yetmezliğinin ilk bulgusu olabilir. Ailede böbrek hastalığı olup olmaması çok önemlidir.

Böbrek hastalıklarında ayrıca idrar ve kan incelemelerinde birçok bozukluklar ortaya çıkar.

En sık karşılaşılan laboratuvar bozuklukları:

1.Basit idrar incelemesinde protein saptanması, kan ve iltihap hücrelerinin olması.

2.Kanda üre, kreatinin gibi çöplerin artması

3.Elektrolit dengesi bozuklukları, kansızlık, vitamin eksiklikleri..

Bunların çoğu tesadüfen saptanır.

Pratikte sık karşılaştığımız belirti, bulgu ve laboratuvar bozukluklarımdan biraz daha ayrıntılı bahsetmek istiyorum.

Diğer konulara ulaşmak için tıklayın.

Son 2 yılda 4 kitap yayınladım.

1.İyi ki Yaş Alıyorum: Sağlıklı yaşamak, kilo vermek, kilo almamak, tansiyon ve böbrek hastası olmamak istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

2.İyi ki Tansiyonum Çıktı: Tansiyon hastası oldu iseniz. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

3.Hasta Böbrekler: Böbrek hastalıklarını öğrenmek istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

4.Ürem Kreatininim Yüksek Diyalizi Nasıl Önlerim: Üre ve kreatinin değeriniz yüksekse yani böbrekleriniz az çalışıyorsa. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com