BÖBREK VE GRİP

Böbrek hastalığı, hafif kreatinin yüksekliği yaygın bir sorun. Yüksek tansiyon daha da yaygın bir sorun. Böbrek hastalarında tansiyon sık karşılaşılan bir durum, nerdeyse tüm böbrek hastaları tansiyon ilacı kullanıyor. Grip mevsimi de başladı. Çoğumuz yılda 1-2 kez hastalanıyoruz, 1-2 gün sürerse tedirgin olmuyoruz. Uzamaya başlayınca ilaç, doktor arayışına giriyoruz. Elimizin altında bir ilaç varsa rahatlamak için onu alanlarımız var. Peki grip ilaçları deyince akla ne geliyor, böbrek hastaları rahatlıkla grip ilaçlarını kullanabilir mi. Doktora bile sormadan aldığımız ilaçlar etkili mi, zararsız mı. Böbreğimizi, tansiyonumuzu nasıl etkiliyor. Gelin grip ilaçlarına böbrek ve tansiyon yönünden bakalım. Daha önce faydalı olan ilaç bu sefer işe yarayacak mı. Gelin ilaçları beraber tanıyalım.

1.Burun açıcılar: Damla, sprey veya hap şeklinde olabilir. Geniz akıntısını da azaltabilirler. Kan basıncını yükseltebilirler. Bazıları reçeteye tabidir. Burun damlalarını uzun süre kullanmak sakıncalı olabilir.

2.Allerji ilaçları: Burun akıntısını azaltırlar. Bazıları uyku getirebilir, araba kullananlar dikkat etmeli. Böbrek hastalarında doz değişikliği gerekebilir.

3.Öksürük şurupları/hapları: Öksürüğü azaltırlar. Bazıları reçeteye tabidir. Böbrek hastalarında doz değişikliği gerekebilir.

4.Balgam söktürücüler: Koyu balgamı yumuşatır, su iyi bir balgam söktürücüdür. Öksürüğü artırabilirler. Balgam koyu sarı veya yeşilse doktora gitmekte yarar vardır.

5.Ağrı kesiciler: Ateş de düşürebilirler. Bazıları tansiyonu yükseltebilir. Hatta bazıları böbreği daha da bozabilir. Çok ağrı kesici gerekiyorsa doktora gitmekte yarar vardır. Tek başlarına olabilecekleri gibi diğer grip ilaçları ile birleştirilmiş şekilde olabilirler yani grip ilacı diye satılan ilaçların içinde aslında birden çok ilaç vardır.

6.Göz damlaları: Kırmızı, sulu gözlerde işe yarayabilir.

7.Tuzlu su: İyi bir burun açıcıdır, tansiyonu yükseltmez, böbreği de etkilemez.

8.Antibiyotik: Mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Gereksiz antibiyotik kullanımı dirençli bir mikropla hasta olmanıza neden olabilir. Sadece bakteri türü mikroplara etkilidir. Böbrek hastalarında doz değişikliği gerekebilir. Bazılarını kullanmak sakıncalı olabilir.

9.Virüslere karşı ilaçlar: Griplerin çoğunun nedeni virüslerdir. Virüslere etkili ilaç sayısı sınırlıdır. Sadece hastalığın erken döneminde etkili olabilir. Çoğu kez yaşlılarda veya bağışık sistemi düşük hastalarda kullanmak gerekir çünkü vücudunuz virüsü yenecektir. Bu ilaçlara bağlı yan etkiler az değildir.  Böbrek hastalarında doz değişikliği gerekebilir. Böbrek için sakıncalı olabilir. Antibiyotikler virüslere etki etmez. Grip, üst solunum yolu infeksiyonlarının çoğu virüslere bağlıdır bu nedenle gerekmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır.

10.Vitaminler: Ne kadar etkili olduklarına dair yeteri kadar kanıt yoktur, ben hastalarıma sadece doğal C vitamini öneriyorum. Aşırı vitamin alınması böbreği bozabilir.

11.Takviyeler: Bağışıklık sistemini güçlendirme düşüncesi ile alınırlar. Bağışıklık sistemi bir dengedir, bu dengeyi bozmanın/etkilemenin faydası olabileceği gibi zararı da olabilir. Griple ilgisi yok ama glüten hassasiyeti veya allerjik saman nezlesi çoğu kez bağışıklık sisteminin fazla çalışmasına bağlıdır. Ben hastalarıma önermiyorum.  Bazı takviye ürünler tansiyonu yükseltebilir. Bazı takviye ürünler böbreği daha da bozabilir.

12.Aşı: Hastalık esnasında işe yaramaz. Düzelince yaptırabilirsiniz. Grip aşısı %100 önlemez. Sadece daha hafif geçirmenizi sağlar.  Bakterilere bir etkisi yoktur. Ben her yıl sonbaharda aşı olurum, çocuklarıma da yaptırırım. Tansiyon ve böbrek hastaları her yıl grip aşısı olmalıdır, üstelik bedeli SGK tarafından da karşılanmaktadır. Aşılama hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

13.Zatürre aşısı: Grip aşısından farklıdır. Pnömokok isimli bakteriye karşı etkilidir. 65 yaş üzeri, kalp, şeker, akciğer, böbrek hastalarına önerilir. Aşılama hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

14.Serum: Yukarıda bahsedilen ilaçların bazıları damardan verilir. Hastanın kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Tuzlu serum tansiyonu yükseltebilir. Ağızdan beslenemeyen, iştahsız, kusan hastalarda böbrek ve hayat kurtarıcı olabilir.

Grip sırasında uykusuzluk tansiyonu yükseltebilir. Burun tıkanıklığı uyku apnesinin (tansiyonun tek nedeni bile olabilir) şiddetini artırabilir. Bunlar da tansiyonu yükseltebilir.

Ne zaman doktora gideyim:

1.Uzun sürerse

2.Ateş çok olursa

3.Öksürükle beraber sarı-yeşil balgam

4.Şiddetli ense ağrısı varsa

5.Boğaz ağrısı çoksa, yutmanızda problem olursa

6.Etrafınızda beta salgını varsa

7.Yaşınız ileri ise

8.Özellikle birlikte akciğer, kalp probleminiz varsa

9.Kusma olursa

10.Gebe iseniz

11.Tansiyonunuz yükselmeye başlarsa

12.Yeteri kadar sıvı alamıyorsanız

Pratik bilgi: Böbrek hastalarında grip ağır seyreder.

Doktor ne yapar:

1.Size uygun olan grip ilaçlarını seçer, böbrek hastalarında ve mutlak tansiyon kontrolü gereken hastalarda bu çok önemlidir

2.Zatürre, menenjit gibi hayati riski olan hastalıkları ayırt eder

3.Reçeteye tabi ilaçları yazar

4.Gerekirse antibiyotik verir

5.Grip ilaçları ile tansiyon ilaçları arasında etkileşim varsa sizi uyarır

6.Böbreğe uygun ilaçları seçer

7.Gerekiyorsa ilaçlarda doz değişikliği yapar

8.İçeceğiniz sıvı miktarını söyler

9.Sizi takip eder

Her grip aynı değildir, grip olduğunuz zaman mikrop ile vücut arasında bir savaş başlar. Eninde sonunda vücut kazanır ama bu savaş kanlı olabilir. Önemli olan bu süreci en az hasarla (gerek böbrek gerek sağlık gerekse de sosyal yönden işleri aksatmadan) atlatabilmektir. Hastalık süresince inişler çıkışlar olabilir, morali bozmamak gerekir. Virüsle başlayan infeksiyonun üzerine bakteri ile oluşan yeni bir hastalık eklenebilir. Yakınınız ayaktan geçirirken sizin hastaneye yatmanız gerekebilir. Bilinçli ilaç kullanımı bu süreci konforlu geçirmenize yardımcı olur.

El sıkışmamak ve maske takmak hastalığın yayılmasını önleyebilir. Hastanede kimse ile el sıkışmamakta yarar vardır.

Aman grip sırasında susuz kalmayın.

İyi istirahatler.

Prof. Dr. Tekin Akpolat

Sağlıklı yaşam hakkında bilgi edinmek için tıklayın.

Eğitim böbrek hastalıkları için önemlidir. Hasta Böbrekler kitabıma ulaşmak için tıklayın.

Böbrek Hastalıkları Ansiklopedisine ulaşmak için tıklayın.

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com