ÇİN TUZU VE TANSİYON

Çin tuzu adından da anlaşılabileceği üzere Çin mutfağında kullanılan bir tuzdur. Himalaya tuzu gibi büyük ölçüde sodyum klorür içeren tuzdan farklıdır. Çin tuzu monosodyum glutamattır (MSG). Asıl olarak hazır gıda sektöründe lezzet arttırıcı olarak kullanılır. Gıda üreticileri E621 kodu olarak isimlendirir, yani paketlerin üzerinde E621 yazar. Tansiyonla doğrudan bir ilgisi yoktur çünkü monosodyum glutamat tansiyon için önemli olan sofra tuzundan (sodyum klorür) farklı bir tuzdur. Ancak lezzeti arttırdığı için bağımlılık, iştah artışına neden olabilir. İştah artışı da kiloları arttırabilir. Kilo almak tansiyon kontrolünü zorlaştıran nedenlerden birisidir. Tansiyon hastalarına önerim hazır gıdalardan, paketlenmiş gıdalardan uzak durmalarıdır. Hele sık yedikleri hazır gıda, paketlenmiş gıda, atıştırmalık varsa içlerindeki hem sodyum klorür (normal sofra tuzu) hem de monosodyum glutamat (Çin tuzu) öğrenmelerini mutlaka tavsiye ederim.

Çin tuzunun ayrıca kilo, hormonlarımız, beyin ve çocuk gelişimi başta olmak üzere vücudumuzda birçok yere zarar verebilir.

Son sözüm sofra tuzundan da Himalaya tuzundan da Çin tuzundan da uzak durmak gerekir. Bu son sözden sakın Himalaya tuzu kötü Kaya tuzu iyi anlamı çıkarılmamalı çünkü ikisi de büyük ölçüde (yaklaşık %98-99) sodyum klorür yani sofra tuzudur.

Tansiyonla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz tıklayın.

Sağlıklı, tansiyonsuz günler.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com