LİMON SUYU VE TANSİYON

Tansiyon hastalarının beslenmelerinde sebze ve meyvelerin özel bir yeri vardır. Genel olarak sebze, meyveler vitamin, mineral (özellikle potasyum), lif, antioksidan, flavonoid yönünden zengindir. Limon suyu tansiyon hastaları tarafından tansiyonu düşürmek amacı ile yaygın olarak kullanılan bir alışkanlıktır. Pratik olarak 2 şekilde kullanılır:

1.Tansiyon yükselmelerinde düşürmek amacı ile

2.Tansiyon yükselmesin diye.

Bu kullanımlarla ilgili görüşmelerimi yazmadan önce limon suyunun tansiyonu düşürdüğüne dair yeteri kadar kanıt olmadığını hatırlatmak isterim. Tamam limon faydalı bir sebze, limonun içinde bulunan vitamin, mineral (özellikle potasyum), lif, antioksidan, flavonoidler tansiyon için yararlı olabilir ama herhangi bir sebze meyvenin tek başına tansiyonu düşürdüğünü iddia etmek doğru değildir, hatalara neden olabilir.

Tansiyon yükselmelerinin çoğu kısa süreli ve sorunsuzdur. Tansiyonu yükselen hasta hiçbir şey yapmayıp sakinleşse, uzansa bile bir süre sonra düşebilir. Ama bazen tansiyon yükselmesi ciddi olabilir, işte bu durumlarda limon suyu hastaya zaman kaybettirerek zarar verebilir.

Tansiyon yükselmesin diye bazen ilaca alternatif olarak, ilaçtan kaçmak için kullanan hastalarım da olmuştur. Kontrol altına alınmamış tansiyonun vücuda verebileceği zararın herhangi bir ilacın olası yan etkisinden daha fazla olduğunu hatırlatmak isterim. Bu nedenle uzun süreli kullanımda destek amacı ile seviliyorsa limon suyu içilebilir ama ilaca alternatif olarak kullanıldığı zaman zararı olası yararından çok daha fazla olabilir.

Özetlemek gerekirse tansiyon hastası destek için, seviyorsa limon suyu içebilir (ben severim, kokusuna da bayılırım) ama yeterli kanıtı olmayan bir desteğin (limon suyu)yeterli kanıtı olan sağlıklı yaşam (hareket, kilo verilmesi, az tuz, alkol sınırlandırılması…) ve ilaca alternatif olarak kullanılması hastaya zarar verebilir. Limon ancak tamamlayıcı olabilir.

Limon suyunu seviyorsanız için sevmiyorsanız içmeyin.

Tansiyonla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz tıklayın.

Sağlıklı, tansiyonsuz günler.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com