HERŞEY GÖRECELİDİR

Denizde yüzen 3 insan düşünün: orta yaşlı göbekli bir erkek, normal kilolu bir kadın ve incecik bir genç kız. Dışarıdan görünüşleri böyle. Ama şimdi bir karikatürdeki gibi deniz dibinden bir balık gözü ile bakalım. Büyük bir balık yüzgeci ile cep telefonunu tutmuş karısına telefon açıyor:

Karıcığım verdiğin sipariş nasıldı az yağlı mı (genç kız), normal mi (normal kilolu kadın), yağlı mı (göbekli erkek)?

Görecelilik konusunu uzun süredir yazmak istiyordum, gördüğüm bu karikatür buna vesile oldu. Olaylara herkesin bakış açısı farklı olabilir.

Başka örneklerle devam etmek istiyorum. Önce 2020 yılına damgasını vuran Corona ile ilgili örnekler:

Hatırlarsınız çevremizden, sosyal medyadan sürekli POZİTİF olmak iyidir mesajı gelirdi. Corona ortaya çıkınca POZİTİF olmak değil NEGATİF olmak makbul oldu.

Günlük vaka sayısının 5.000den 10.000e çıkması KÖTÜ ama 30.000den 10.000e düşmesi İYİ halbuki 10.000=10.000.

2020 yılı birçoğumuz için gerek sağlık gerek ekonomik olarak kötü bir yıl oldu ama bir de ZAYTUNG bakış açısı var.

Türkiye Psikologlar Derneği’nden 2020 Raporu: ”Bizce harika bir yıldı…”

Türkiye Psikologlar Derneği, geride bırakmaya hazırlandığımız 2020 yılına dair raporunu bu akşam yayınladı. Raporda 2020’den ‘mesleğin altın yılı’ olarak bahsedilirken, dernek üyelerinin neredeyse tamamının hasta sayısı ve ciro rekoru kırdığı belirtildi.

‘Bu Meslek Böylesini Görmedi: 2020’ başlıklı raporda yaygın kanaatin aksine 2020’nin son derece şanslı ve bereketli bir yıl olduğunun altı çizilirken, ‘Sana veda etmek hepimiz için çok zor olacak. Her şey için teşekkürler’ ifadelerine yer verildi.

Virüs bulaşacak korkusuyla anksiyete krizi yaşayanından, evde durmaktan kafayı yiyene; işini kaybettiği için depresyona girenden, parasızlıktan sinir hastası olana 7’den 70’e tüm Türkiye’nin psikologlara akın ettiği 2020’de ortalama bir psikoloğun cirosusunu geçtiğimiz yıla göre %120 oranında artırdığı bilgisi de paylaşılan raporda, “Böyle giderse 2021’den de aynı performansı bekliyoruz ama olmazsa da canı sağolsun. Hiç çalışmasak da bu yıl kazandığımız yeter çok şükür” sözleriyle önümüzdeki yıl için de değerlendirmelerde bulunuldu.

Raporla ilgili olarak basının sorularını yanıtlayan Dernek Başkanı Mine Aysalı da 2020’nin “adeta rüya gibi bir yıl” olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“22 yıllık meslek hayatımda böylesini görmedim. Biraz da dizilerin gazıyla ülkede psikoloğa gitmeyen bir tek biz kaldık desem sanırım yanlış olmaz. Zaman zaman danışan görmekten biraz yorulsak da günün sonunda z raporunu alırken geçen tatlı bir yorgunluktu bizimkisi. Kendi adıma tek zorlandığım nokta herkes gibi kaygılı ve mutsuzmuş gibi rol yapmak oldu. O da ayıp olmasın diye yani. Bir falcılar, bir alışveriş siteleri bir de biz, 2020’yi her zaman sevgi ve minnetle anacağız…”

Örneklere devam.

İstanbul’a Tahran’dan bakarsan PARİS, Paris’ten bakarsan TAHRAN.

Şekerli çay içerken 2 kaşık şeker YETMEZ, şekersiz çay içerken yarım kaşık bile AMAN ÇOK TATLI.

Az tuzlu yemeğe alışınca lokanta yemekleri TUZLU, Normal tuzlu yerken TUZLUK NEREDE?

Şeker ve tuz lezzeti görecelidir ve değiştirilebilir, niyet etmek çoğu kez yeterlidir.

  1. kattan yere düşen cisim 20. kattaki için UZAKLAŞIYOR, 5. kattaki için YAKLAŞIYOR.

Tansiyon 150/100 mmHg yüksek bir değerdir ama 130/85ten 150/100e yükseldiyse KÖTÜ, 180/120den 150/100e indiyse İYİ.

Mutlak, tek doğru yoktur.

Bakış açısını değiştirmek birçok sorunu kendiliğinden çözebilir.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir.

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com