Hiponatremi belirtileri

Hiponatremi belirtileri

 

Hiponatreminin klinik belirtileri, hiponatreminin derecesine, gelişme hızına, temelde yatan hastalığa ve hastanın yaşına göre değişir.  Genel olarak,  genç hastalar hiponatremiyi yaşlılara göre daha iyi tolere ederler.  Ancak daha önce sağlıklı olan genç hastalarda bile bir kaç saat içinde gelişen hiponatremi ciddi merkezi sinir sistemi belirti ve bulgularına neden olabilir.

 

Hiponatremi belirti ve bulgularıbeyin hücrelerindeki şişmeyebağlıdır. Beyin hücreleri ozmotik olarak aktif maddeleri dışarı atma kapasitesine sahip olduğu için hiponatremide görülen beyin ödemi zaman içinde geriler.  Ancak bu koruyucu mekanizmanın işlemesi günleri ve haftaları alabilir.  Bu nedenle, kronik olarak gelişen hiponatremilerde plazma sodyum konsantrasyonu 110 mEq/L’nin altına inse bile belirti olmayabilir. İştahsızlık ve bulantı hiponatreminin erken belirtileridir.  Kısa süre içinde merkezi sinir sistemine ilişkin belirtiler ortaya çıkar. Uykuya eğilim, kusma (hiponatremiyi derinleştirerek kısır döngüye neden olabilir), kas krampları ortaya çıkabilir, hasta konvülsiyon geçirebilir. Kafatası sert bir yapıda olduğu için beyin şişmesini tolere edemez ve kafa içi basınç artar. Ağır hiponatremi kısa süre içinde gelişecek olursa beyin ödemine bağlı olarak herniasyon gelişebilir. Cheyne-Stokes solunumu ciddi hiponatreminin bulgusu olabilir.

 

Pratik bilgi:Hiponatremi ile birlikte sıvı dengesi bozukluğu varsa hipervolemi veya hipovolemi bulguları da eşlik eder.

Pratik bilgi:Benzer belirti ve bulgular hiponatremi dışında birçok hastalıkta da görülür, bu nedenle tanı için öncelikle hiponatremiden şüphelenmek gerekir.

Bir sonraki konuya geçmek için tıklayın.

Temel Sıvı Elektrolit kitabının diğer konularına geçmek için tıklayın.

Öğrenciler ve konuya ilgi duyan yardımcı sağlık personeli için önerdiğim diğer kaynaklara ulaşmak için tıklayın.

Doktorlar için önerdiğim diğer kaynaklara ulaşmak için tıklayın.

Öğrencilere özel not: Hasta hekim ilişkisinde empati çok önemlidir. Empati hastanın ne yaşadığını hissederek başlar. Böbrek hastalıklarını hasta gözüyle öğrenmek için sizlere Hasta Böbrekler kitabımı öneririm. Kitaba ulaşmak için tıklayın.

Diğer kitaplarıma geçmek için tıklayın.

Web sayfamdaki diğer bölümlere ulaşmak için tıklayın.

NOT:

Bu sayfa öğrenciler, doktorlar ve konuya ilgi duyan sağlık personeli içindir.

Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, her hastanın tedavisi farklıdır, HASTALIK YOKTUR HASTA VARDIR

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com