HOMEOPATİ NEDİR-NE DEĞİLDİR?

HOMEOPATİ NEDİR-NE DEĞİLDİR?

Homeopati, bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan bir yöntemdir. Kısmen aşıya benzetilebilir (sadece benzetilebilir çünkü aşının güvenilirliği ve etkinliği test edilmiştir) ama aşıda hastalık yapma yeteneği azaltılmış veya aktivitesini azaltılmış mikrop kullanılır.

Homeopati, 1700’lü yılların sonlarında Almanya’da yaşamış Samuel Hahneman (1755-1843) isimli doktorun bulduğu bir alternatif tıp akımıdır. O yıllarda bütün tıbbi rahatsızlıklara, dört temel bedensel sıvıdaki dengesizliğin yol açtığı düşünülmekteydi: kan, balgam, kara safra ve sarı safra. Geleneksel tıp kan akıtma, bağırsakları boşaltma veya sülük kullanarak kan emdirme gibi uygulamalarla bu sıvıları dengelemeye çalışıyordu. Hahnemann kendince farklı bir bakış açısı geliştirdi. Dengesizliğe neden olduğu düşünülen zehir veya toksinden küçük bir doz verilirse, vücudun kendi sıvılarını dengeleyebileceği şeklinde bir yaklaşım geliştirdi. Buna “Benzerler Yasası” adını koydu.

Homeopatinin o yıllardaki tıp bakış açısıyla geliştirilmiş üç temel ilkesi vardır:

  1. a) “Çivi çiviyi söker (Benzer benzeri iyileştirir)”
  2. b) “Seyreltme”
  3. c) “Çalkalama”

Bu temel bilgilerden sonra Amerika Birleşik Devletleri Gıda İlaç Dairesi’nin (FDA) bu konudaki tutum değişikliğinden bahsetmek istiyorum. Daha önceleri üretim, imalat aşamasına önem veren FDA artık zararlı olup olmadığına daha fazla dikkat etmeyi hedefliyor. Örneğin bu yıl içinde belladonna ve striknin gibi zehirler bulunan homeopatik ürünlerle ilgili 5 uyarıcı mektup yazılmış.

Belladona daha önce size web sayfamda bahsetmiş olduğum (https://tekinakpolat.com/dogal-dis-agrisi-jelitableti-ve-bebeklerde-olumler/) Güzelavrat otunun içinde var. Diş çıkarırken ağrı çeken bebeğinize zararsız/doğal diye bir ürün alıyorsunuz ve bebeğiniz morararak ölüyor.

Bundan sonra Amerika Birleşik Devletleri Gıda İlaç Dairesi’nin daha fazla dikkat edeceği konular:

1.Ürünün her alanda güvenirliği

2.Potansiyel yan etkisi olan madde içeren ürünler

3.Ağızdan veya bölgesel uygulama (örneğin damardan) yöntemleri

4.Ciddi, hayatı tehdit eden hastalık ve durumların önlenmesi veya tedavisi ile ilgili ürünlerin pazarlanması: yani böbrekleri düzeltir, kanseri tedavi eder eskisi kadar rahat söylenemeyecek

5.Bebekler, yaşlılar gibi yan etkilere daha hassas gruplar

Denetimin Amerika Birleşik Devletleri kadar sıkı olmadığı ülkelerde homeopatik ürünleri kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Bitkisel, takviye, doğal ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ‘İYİ Kİ YAŞ ALIYORUM’ isimli kitabımdan yararlanabilirsiniz.

Kaynaklar

1. TIBBIN ALTERNATİFİ OLMAZ ! GELENEKSEL ALTERNATİF VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI kitabı ücretsiz indirilebilir.

http://www.ttb.org.tr/yayin_goster.php?Guid=251efee0-e16c-11e7-ae04-02a94b7a8425

2.İYİ Kİ YAŞ ALIYORUM kitabım

3.https://www.medpagetoday.com/primarycare/alternativemedicine/69975

4.DOĞAL DİŞ AĞRISI JELİ/TABLETİ VE BEBEKLERDE ÖLÜMLER