KİLO VERMEK İÇİN İDEAL ZAMAN

KİLO VERMEK İSTİYORUM

Çoğumuz kilo vermek istiyor, bir kısmı başarıyor, bir kısmı başaramıyor, bir kısmı önce başarıp sonra yeniden alıyor. Kimi çok paralar kaptırmış ama iş aslında sizde, bizde bitiyor. Aybaşında diyete başlayacağım, pazartesi diyete başlayacağım, Bayramdan sonra diyete başlayacağım, hele şu tatil bitsin deniyor ama o gün bir türlü gelemiyor. 1 Mart işte o gün olmak için en ideal gün.

Kış bitti. Bazen hava soğuyabilir ama soğuk hava artık kalıcı değil. Yaşasın bahar geldi.

Kilo vermeye başlamak için 1 Mart neden en iyi gün:

Sadece diyetle kilo verilmez, hareket de lazım. Diyete başlayan kişiler sinirlenebilir, halsiz düşebilir. 1 Martta çok kritik bir karar ve tercih yapılabilir. Yemeğe hücum yerine hareket etmek, yürümek.  1 Mart diyete ve yürüyüşe başlamak için iyi bir başlangıç olabilir. Yürümek hem yemek yemeği engeller hem de diyetin, açlığın getireceği stresi, gerginliği azaltır. Yürümek halsizliğe de iyi gelir. Gündüz, aydınlık hava giderek uzuyor, akşamları hafif yemek ve yürüyüş, hem kilo almayı engeller hem de gerginliği azaltır. Günler içinde kuş gibi hafiflediğinizi hissetmeye başladınız mı bu iş tamam demektir. Haftalar, aylar değil günler, birkaç gün bile yeterli olabilir.

Bahar ayı kişilerin duygularının da pozitif yönde etkiler, yani daha neşeli oluruz, bu da diyetin ilk günlerdeki olumsuz etkilerini dengeleyebilir.

Baharla birlikte tatil planları da başlıyor. Tatil planı yapmak da tatil yapmak kadar keyifli olabilir.

Hem kilolu hem de sigara içiyorsanız da 1 Mart iyi bir fırsat, hatta en iyi fırsat.

Yakınlarınızı düşünmek de iyi bir motivasyondur. Unutmayın ailenizin, eşinizin, çocuğunuzun size ihtiyacı var. Onlar için kilo verin. Yakın zamanda bir hasta gördüm. Karı koca çok şişmanlar ve küçük bebekleri var. Maddi sorunu yok ama yürüyemiyorlar, doğru dürüst nefes alamıyorlar. Yetmezmiş gibi üzerine bir de tansiyon eklenmiş. Şu kilolardan tansiyon sorunu ortaya çıkmadan, kalp krizi geçirmeden kurtulmak lazım değil mi. Başlarına bir problem gelirse bebeğe, çocuğa kim bakacak. Tabi en iyisi hiç kilo almamak. Şişman anne babanın çocuğu da şişman olur.

 

Size kilo vermek için de 10 ipucu vermek istiyorum.

1.Bol su için, özellikle yemekten önce

2.Size en çok zarar veren besini keşfedin

3.Aralıklı açlık deneyin

4.Şekeri kesin

5.Yürüyün

6.Ağırlık kaldırın

7.Küçük tabak kullanın

8.İştahlı arkadaşla yemeğe oturmayın

9.İşlenmiş karbonhidrattan kaçının

10.Daha fazla sebze, meyve tüketin

1 Mart bir fırsattır. Denemeye değer. Üstelik de bedava. Hatta yemeğe, abur cubura vereceğiniz para da cebinizde kalacak.

Hadi öğle yemeğindeki son tatlıyı yeme zamanı, hatta onu yemeseniz de olur. Yaşasın hafiflemiş hayat.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com