KİTAPTAN NASIL YARARLANIRIM

Bu kitabın temel amacı bilinen bir böbrek hastalığı olan veya böbrek hastası olduğunu öğrenenlere pratik bilgiler vermek, tedavilerine, hastalıklarının ilerlememesine (yani yavaşlamasına) yardımcı olmaktır. Basit önlemlerle böbrek hastalığı önlenebilir. Böbrek hastalığı sık karşılaşılan bir sorundur. Toplumun yaşlanması, şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi nedenlerle böbrek hastası sıklığının daha da artması beklenebilir.

Kitabı yazarken hastaların en çok merak ettikleri konulara dikkat ettim, kitapta her bölümün tarzı birbirinden farklıdır; kimi sadece metin, kimi sadece soru cevap, kimi ise hem metin hem soru cevaptır.

Bu kitaptan hastalar dışında sağlık personeli ve tıp öğrencileri de yararlanabilir hatta yararlanmalıdır. 35 yıllık hekimlik hayatımın bana öğrettiği en önemli deneyimlerden birisi de empati yani kendimi hastanın yerine koymaktır. Empati yapmadan hastanın ne hissettiğini ne düşündüğünü anlayamaz ona yardımcı olamayız. Empati yapmak için ise hem hasta hem de hastalık hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu nedenle kitaptan sağlık personeli ve tıp öğrencileri de yararlanabilir.

Önleme ve tedavide en önemli iki kozumuz yeterli sıvı almak ve etkin kan basıncı kontrolüdür. Bu nedenle doğru bilgi ve düzenli doktor kontrolü çok önemlidir.

Böbrek hastalıkları hakkında web sayfamdan (www.tekinakpolat.com) daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu kitap genel bilgiler içermektedir, doktorunuza danışmadan tedavinizde değişiklik yapmayınız.

Böbreğinizi korumanız dileğiyle.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

2018

Diğer konulara ulaşmak için tıklayın.

Son 2 yılda 4 kitap yayınladım.

1.İyi ki Yaş Alıyorum: Sağlıklı yaşamak, kilo vermek, kilo almamak, tansiyon ve böbrek hastası olmamak istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

2.İyi ki Tansiyonum Çıktı: Tansiyon hastası oldu iseniz. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

3.Hasta Böbrekler: Böbrek hastalıklarını öğrenmek istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

4.Ürem Kreatininim Yüksek Diyalizi Nasıl Önlerim: Üre ve kreatinin değeriniz yüksekse yani böbrekleriniz az çalışıyorsa. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com