Su

Modül 2: Beslenme

Su

Yeterli su içmek, sıvı almak böbrek hastaları için çok önemlidir.  Bir böbrek hastası eğer yapabiliyorsa günde 2 litre idrar çıkarmalıdır. Hepimiz her gün yaklaşık 1 litre de farkında olmadan (ter, dışkı, solunum ile) sıvı kaybederiz. 2 litre idrar ve 1 litre farkında olmadan kaybedilen sıvıyı yerine koymak için her gün 3 litre sıvı alınmalıdır. Bu 3 litre çok genel bir rakamdır, bazı hastalarda özellikle hareketsiz ve yaşlılarda günde 2 litre sıvı almak yeterli olabilir (her hasta özeldir).

Böbrek hastalığı çok ilerleyene kadar mükemmel bir makine olan böbreklerimiz normal koşullarda su/sıvı dengesini korur. Pratik olarak kreatinin 3-4 mg/dl’yi geçmezse su dengemiz korunur, 3 litre sıvı alırsak 2 litre idrar yapabiliriz. Ama koşulları da çok zorlamamak lazım. Üreyi, kreatinini düşüreceğim diye günde 6-7 litre sıvı alınabilir mi. Hafif böbrek yetmezliği olanlar (kreatinin 2 mg/dl altı) günde 6-7 litre sıvı alırlarsa idrar yapıp sıvıyı atabilirler ama kreatinin daha yüksekse 6-7 litre sıvı vücutta kalabilir, şişlik, nefes darlığına neden olabilir. Özellikle kalp hastalarında alınması gereken sıvı miktarı hem kalp hem böbrek doktoru ile birlikte karar verilmelidir.

Burada bahsedilen 2 litre 3 litre gibi değerler alınacak sıvı miktarıdır yani sadece su değildir. Çay, kahve, yoğurt, süt vs hepsi sıvı içerirler. 3 litre sıvı almak için 15 bardak çay içilebilir ama bu kadar çok çay içilirse başka sorunlar ortaya çıkabilir. Bir böbrek hastası makul olmalı, aşırılıklardan kaçınmalıdır. 3 litre sıvının bir kısmı 3 bardak çaydan bir kısmı çorbadan bir kısmı da sulu yemekten alınabilir. Böbrek hastası tartılmayı alışkanlık haline getirmelidir. Kilodaki büyük değişiklikler sıvı dengesi ile ilgili olabilir.

Böbreklerimizi tanıyalımBeslenmeLaboratuvar
Sosyal Psikolojik ÇözümlerBitkisel ürünlerİlaçlar
TedaviPratik bilgilerKısa eğitici filmler

 

Böbrek hastalıkları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayın.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com