YAŞLILIK VE BÖBREK

Yaşlılık birçok organı etkiler, böbrek de en çok etkilenen organlardan birisidir. Hem yapısal hem fonksiyonel bozukluklar olur. Böbrekteki değişiklikler 40’lı yaşlardan başlar, 50-60’lı yaşlarda hızlanır. Yaşlanma ile böbrekte oluşabilecek değişiklikler önlenebilir. Yaş ilerledikçe kan basıncı da yükselir ve hipertansiyon sıklığı artar. Ülkemizde 60 yaştan sonra hipertansiyon sıklığı %70’tir. Yaşlanma ile büyük tansiyon yükselir, küçük tansiyon düşer.

Tuzu daha az tüketen toplumlarda hipertansiyon sıklığı daha düşüktür. Ülkemiz dünyadaki çok tüketen ülkelerden birisidir. Yaşlılarda hipertansiyon tedavisinde tuzu azaltmanın hem tedavi hem de önleme de yararı çok fazladır.

Böbrekte yaşla oluşan değişiklikler hastalar için büyük risk yaratır. Vücut sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanması böbreğin temel görevlerinden birisidir. Genç insanlarda sorun çıkarmayacak kısa süreli ishal, kusma veya ağızdan alamama nedeni ile damardan beslenme kolaylıkla dengenin bozulmasına neden olur. Bu nedenle sorunları önlemeye çalışmaya özen gösterilmelidir. Yaşlı insanlar değişik nedenlerle daha çok sayıda ilaç kullanırlar, ilaç yan etkileri artmıştır, gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalı ve olası ilaç yan etkileri yakından izlenmelidir.

Yaşlılarda böbrek fonksiyonlarında ani bozulma, böbrek damarlarında daralma, idrar yolu iltihabı, idrar yollarında tıkanma ve idrar kaçırma sorunları daha sıktır. Bu sorunların yaşlılarda tedavisi de daha zor ve yan etkilere açıktır. Erken tanı ve tedavinin, hatta önlemenin önemi büyüktür. İdrarda kanama kanser bulgusu olabilir.

Toplumun yaşlanması ile birlikte kronik yani kalıcı böbrek hastalığı sıklığı da artar. Günümüzde diyaliz tedavisi gören, böbrek nakli yapılan yaşlı hasta sayısı giderek artmaktadır. Yaş, ne diyaliz tedavisine ne de böbrek nakline engeldir.

Özet olarak, yaşlanma ile böbrek hastalıkları riski artmıştır ancak erken önlem ve doğru tedavi ile böbrek hastalıkları büyük ölçüde önlenebilir.

Diğer konulara ulaşmak için tıklayın.

Son 2 yılda 4 kitap yayınladım.

1.İyi ki Yaş Alıyorum: Sağlıklı yaşamak, kilo vermek, kilo almamak, tansiyon ve böbrek hastası olmamak istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

2.İyi ki Tansiyonum Çıktı: Tansiyon hastası oldu iseniz. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

3.Hasta Böbrekler: Böbrek hastalıklarını öğrenmek istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

4.Ürem Kreatininim Yüksek Diyalizi Nasıl Önlerim: Üre ve kreatinin değeriniz yüksekse yani böbrekleriniz az çalışıyorsa. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com