KANSER VE BÖBREK

Son yıllarda kanser hastalarında böbrek sorunları ile daha sık karşılaşılmaktadırlar. Bunun başlıca nedenleri birçok kanser türünde yaşam süresinin uzaması, yeni kanser ilaçlarının ortaya çıkması ve kanser bilincinin toplumda giderek yaygınlaşmasıdır. Gerek kanserin kendisi gerekse de tedavisi birçok şekilde böbrek ve idrar yollarını etkileyebilir. Kanser ile ilişkili böbrek sorunları aşağıda özetlenmiştir.

Böbrek yetmezliği

İdrar yollarının tıkanması

Kanserin böbreğe yayılması/işgal etmesi

Nefrit

Amiloidoz

Böbrek damarlarının etkilenmesi

Sıvı-elektrolit metabolizması bozuklukları

Bulantı, kusma, ishal ile ilgili sorunlar

Tümör hücrelerinin yıkılması

İlaçlara bağlı sorunlar

 

Böbrek yetmezliği kanser tedavisinde kullanılacak ilaç seçimini de etkileyebilir. Öte yandan, böbrek yetmezliği de birçok kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir.

Kanser ile ilişkili böbrek sorunlarında tedavi öncelikle altta yatan nedene yöneliktir ama kanser tedavisi sırasında oluşabilecek sıvı kayıplarına karşı alınacak önlemler böbrek hastalığının oluşmasını da ilerlemesini de engeller. Özellikle yaşlı hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Böbrek yetmezliği gelişmişse nefroloji uzmanı tedavi ekibinin parçası olmalıdır.

Diğer konulara ulaşmak için tıklayın.

Son 2 yılda 4 kitap yayınladım.

1.İyi ki Yaş Alıyorum: Sağlıklı yaşamak, kilo vermek, kilo almamak, tansiyon ve böbrek hastası olmamak istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

2.İyi ki Tansiyonum Çıktı: Tansiyon hastası oldu iseniz. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

3.Hasta Böbrekler: Böbrek hastalıklarını öğrenmek istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

4.Ürem Kreatininim Yüksek Diyalizi Nasıl Önlerim: Üre ve kreatinin değeriniz yüksekse yani böbrekleriniz az çalışıyorsa. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com