YUMURTA, KOLESTEROL VE ÖTESİ

Ne kadar yumurta yiyebilirim sorusuna yanıt bulmak zor, okuduklarımız, duyduklarımız kafa karıştırıcı. Eskiden daha fazla yasak vardı ama son zamanlarda yumuşadı. Hatta ne kadar yerseniz yeyin diyen bile var. Hangisi doğru. Bu konuda yeni bir yazı yayınlandı (JAMA 2019). Bu yazıya geçmeden biraz kolesterol ve şekerden bahsetmek istiyorum.

Yumurta serbest diyenler kolesterolün zararlı olmadığını asıl sorunun şeker olduğunu söylüyorlar. Şeker gerçekten de sorun. Kolesterolün zararlarının ön plana çıkartılmasında şeker lobisinin etkisi büyük.

Bu konuda bir örnek vermek istiyorum. Dr. Carlton Frederics 30 yıl boyunca (çok uzak tarih değil, 1957-1987) New York’un WOR radyosunda sürekli şekerin zararlarını anlatmış. 1961 yılında yayımladığı kitabı Amerika’nın gıda ve ilaç endüstrini düzenleyen kurum olan FDA (Food and Drug Administration, Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından toplatılmış. Başı şeker üreticilerinin açtığı mahkemelerden de ağrımış.

Şekerin zararları sanki küçümsenmiş. Neyse artık hepimiz şekerin zararlarını biliyoruz. Şekerin zararlarının ortaya çıkması yumurta ve kolesterolü aklar mı. Gelelim araştırmamıza.

Zhong ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada yaklaşık 30.000 erişkin yaklaşık 18 yıl takip edilmiş diyetle alınan kolesterol ve yumurta ile kalp damar hastalıkları arasındaki ilişki gösterilmiştir.

Diyetle alınan günlük kolesterolün her 300 mg artışı riski artırıyor.

Günde yarım yumurta kalp damar hastalıkları riskini artırıyor, yarım yumurta sayısı arttıkça risk artıyor.

Sonuç olarak diyetle kolesterol ve yumurta alımı arttıkça kalp damar hastalıklarına yakalanma riski artıyor.

Beslenme konusunda araştırma yapmak çok zordur, hele tek bir gıda üzerine araştırma yapmak nerdeyse imkansızdır. Örneğin hayvan çalışmalarında yararı gösterilmiş bir sebzenin insanlarda da aynı başarıyı göstereceği şüphelidir. Bu nedenle tek yönlü önerilerden kaçınmak gerekir. Süper gıda, süper besin gibi benzetmeler çoğu kez pazarlama taktikleridir. Geçmişte alkol, şeker, tuz, hatta uyuşturucular bile sağlıklı diye satılmıştır.

Her şeye rağmen tuz ve şekerin zararları biliniyor.

Beslenme konusunda tek doğru yoktur, tek doğru olması da mümkün değildir. Hepimizin bünyesi farklı değil mi. Her kim ki size tek doğru dayatıyorsa, hele de kendisini en doğru olduğunu söylüyorsa ona inanmayın. Bir de sizden para istiyorsa, size bir şey satmaya çalışıyorsa (örneğin fiyatı normal tuzun nerde ise 10 katı olan kaya tuzu, okyanus tuzu) yanından hızla uzaklaşın.

Bu yazıdan çıkarmamız gereken 3 ders:

1.Şekerin zararlı olması kolesterolün zararsız olduğu anlamına gelmez

2.Yumurta ve yağlı besinler masum olmayabilir

3.Şeker zararlıdır deyip tuz reklamı yapan kişileri kuşku ile karşılamak gerekir.

Kolesterol hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın.

Siz siz olun az yumurta yeyin.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com