DEMİR HAPLARI KİLO ALDIRIR MI

35 yıllık hekimlik hayatımda en çok dikkatimi çeken konulardan birisi hastalarımın kilo aldırır korkusu ile demir hapları kullanmak istememeleridir. Demir haplarının karın ağrısı, ishal, kabızlık, mide rahatsızlığı, kramp, dışkıyı siyaha boyamak gibi bazı yan etkileri vardır (ilacı kesince hepsi geçer, kullanmadan da olup olmayacağı anlaşılmaz) ama neden kilo aldırsınlar, nasıl kilo aldırırlar bir türlü anlayamadım. Üstelik demir eksikliği kilo vermeyi de zorlaştırabilir yani kilo vermek isteyen birisinin demir eksiklerini yerine koymasında, demir depolarını doldurmasında yarar vardır.

Demir kan yapımından kas kuvvetine kadar etkisi olan birçok sistemi etkileyen önemli bir mineral. Eksikliğinde halsizlik, kansızlık çok yaygın. Sağlıklı ve dengeli beslenen bir insanda demir eksikliği olması için demir kaybı yani kan kaybı olması lazım. Adet kanamaları demir eksikliğinin en sık nedeni. Kansızlık geç kadınlarda çok sık, üstelik demir hapı kullanmak da istemiyorlar, çoğu da kilo almaktan korkuyor.

Hap kullanmayıp, nerdeyse kansız, halsiz, depresyonda gibi dolaşmaya razılar. Depresyonda gibi kilo kaybı istiyorlar galiba diye düşündüğüm de olmuştur. Halsizlikten gençliğin enerjisini yaşayamıyorlar.

Bu durum bana böbrek makinesine giren yani diyaliz hastalarında sıklıkla karşılaştığım bir durumu hatırlatıyor. Eritropoietin (kan yapımını uyaran hormon) içeren bir kan iğnesi var. Keşfi diyaliz hastalarının günlük yaşamlarını çok olumlu etkiledi, kansızlıklarını düzeltti, yaşam kalitelerini arttırdı. Ama kilo almaya başladılar, kanda potasyum, fosforları yükseldi. Çünkü halsizlikleri, kansızlıkları düzelince negatif ruh halinden pozitif ruh haline geçtiler, iştahları açıldı. Kan iğnesini kullanmayıp halsiz, kansız, depresif mi dolaşmak iyi kan iğnesini kullanıp, kanlı, canlı, kilolu olmak mı iyi. İkisinin ortasını bulmak lazım ve bulmak da mümkün.

Böbrek hastalarındaki gibi orta, denge sağlıklı yaşam ile mümkün yani demir kullanıp hem kansızlığı tedavi etmek hem de kilo almamak. Dengeli beslenmek, azıcık hareket bile yeterli olabilir. Sağlıklı yaşam hakkında daha fazla bilgi edinmek ve nasıl 20 kilo verdiğimi (Kiloları nasıl yedim) öğrenmek isterseniz de ‘İyi ki Yaş Alıyorum’ isimli kitabımı öneririm.

Sevdiklerimizle birlikte AKEA (YÜZ YAŞA)

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT