EGFR NEDİR?

EGFR NEDİR?

Kan tahlili yaptıran hastalar sonuçlarına bakarken yeni bir kavramla tanışmaya başladılar. Genellikle kreatinin değerinin altında yazan EGFR (bazen de EGFD). Birçok tahlil sonucu kağıdında EGFR normal değerinin de yazmaması insanları haklı olarak tedirgin ediyor.

Üre ve kreatinin anlaşılmadan EGFR anlamak zor olur. Üre ve kreatinin böbreğin süzme fonksiyonlarını gösteren testlerdir. İlk zamanlar üre kullanılırken günümüzde daha çok kreatinin kullanılmaktadır. Kreatinin vücutta kas metabolizmasının bir ürünüdür yani hastanın kas kitlesi kan kreatinin düzeyini etkiler. Kas kitlesinin etkilendiği durumlarda (yoğun spor, aşırı zayıflama, felç, hareketsizlik, yaş, cinsiyet…) kan kreatinin düzeyini böbreğin süzme fonksiyonları açısından yorumlamak yanılgılara neden olabilir. Bu nedenle böbrek fonksiyonlarının daha titiz değerlendirilmesi gereken durumlarda 24 saat (1 gün) süre ile idrar biriktirilerek hem kan hem de idrarda kreatinin düzeyi bakılarak bir formül aracılığı ile kreatinin klirensi hesaplanır. Nefroloji polikliniklerinde 1-2 ayda bir kontrole gitmesi gereken hastalarda her seferde 24 saat (1 gün) süre ile idrar toplamak pratik olmadığı için EGFR formülleri geliştirilmiştir. Yani EGFR böbreğin süzme fonksiyonunu gösteren kan kreatinin düzeyinin kullanıldığı bir formülle hesaplanan bir değerdir. Değişik formülleri vardır. Ben bu formüllere girmek istemiyorum.

Özetle EGFR böbreğin süzme fonksiyonu gösterir. Azalması, özellikle 60’ın altına inmesi bir böbrek hastalığını telkin eder. EGFR 60-90 arasında ise hastanın özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır, 90 ve üzeri normal kabul edilebilir. Şüpheli durumlarda 24 saat (1 gün) süre ile idrar biriktirilmeli ve kreatinin klirensi hesaplanmalıdır.

EGFR NASIL YÜKSELTİLİR: ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Online (Uzaktan) Hasta Danışma hakkında bilgi almak için tıklayın.

Sağlıcakla kalın.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Böbrek hastalıkları ansiklopedisine ulaşmak için tıklayın.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com