SONSÖZ

Böbrek hastalıkları ile nefroloji ve üroloji disiplinleri ilgilenir. Tüm cerrahi işlemler üroloji tarafından yapılır. Böbrek yetmezliği, nefrit, hipertansiyon nefrolojinin ilgi alanındadır. Böbrek taşları, böbrek tümörleri ve idrar yollarında tıkanma üroloji tarafından takip edilmelidir. Böbrek kistleri, piyelonefrit her iki disiplin tarafından da izlenebilir. Bazı hastalar hem üroloji hem nefroloji tarafından izlenmelidir. Örneğin bir hastada idrar yolları tıkanmasına bağlı böbrek yetmezliği gelişirse bu hasta hem üroloji hem nefroloji tarafından takip edilir. Böbrek hastalığı ve böbrek yetmezliği farklı kavramlardır, ufak böbrek sorunları böbrek yetmezliği ile karıştırılmamalıdır.

Böbrek yetmezliği zor ama birçok tedavi seçeneğinin bulunduğu bir hastalıktır. Uygun diyet ve düzenli ilaç kullanımı ile diyaliz tedavisi önlenebilir veya geciktirilebilir. Özellikle kan basıncının kontrol altında tutulması çok önemlidir. Kontrollerinizi aksatmayınız. Böbrek yetmezliği tedavisi olan ama pahalı olan bir hastalıktır.

Böbrek yetmezliği hastanın ailesini, yakın çevresini ve işini de etkiler. Bu nedenle sorunlarınızı yakınlarınızla paylaşmak işlerinizi kolaylaştırabilir.

Hastalığınız Evre 4-5’e ilerleyince arteriyovenöz fistül, diyaliz gibi tedaviler gündeme gelecektir. Doktorunuz size bunları önerdiği zaman gecikmeyiniz. Günümüzde hastalar 10-20 yıl öncesine göre kıyaslanamayacak kadar şanslıdır.

Diyalize yeni başlamış hastaların bir kısmında geçici böbrek yetmezliği veya kronik böbrek hastalığı zemininde geçici böbrek yetmezliği olabilir. Düzenli diyaliz tedavisine başladıktan sonra diyalizden çıkardığım çok hastam oldu bu nedenle özellikle idrar çıkaran hastaların yakından takibi, gerekirse ikinci görüş alınması çok önemlidir.

Bu kitap sizlere yardımcı olmak, tedavinizi bilinçli yapabilmeniz için hazırlanmıştır. Bu kitapta genel bilgiler yer almaktadır, doktorunuza danışmadan tedavinizde değişiklik yapmanız sakıncalı olabilir. Tedavinizi uygularken bu kitaptan yararlanabilirsiniz ama son sözü doktorunuzun söyleyeceğini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayınız.

Diğer konulara ulaşmak için tıklayın.

Son 2 yılda 4 kitap yayınladım.

1.İyi ki Yaş Alıyorum: Sağlıklı yaşamak, kilo vermek, kilo almamak, tansiyon ve böbrek hastası olmamak istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

2.İyi ki Tansiyonum Çıktı: Tansiyon hastası oldu iseniz. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

3.Hasta Böbrekler: Böbrek hastalıklarını öğrenmek istiyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

4.Ürem Kreatininim Yüksek Diyalizi Nasıl Önlerim: Üre ve kreatinin değeriniz yüksekse yani böbrekleriniz az çalışıyorsa. Daha ayrıntılı bilgi almak ve neden yazdığımı öğrenmek için tıklayın.

NOT: Burada okuduklarınız genel bilgilerdir, doktorunuza danışmadan tedavide değişiklik yapılması sakıncalı olabilir.

Her türlü yayın hakkı saklıdır©

Bilimsel amaçlarla kaynak göstererek alıntı yapılabilir

Daha ayrıntılı bilgi için: www.tekinakpolat.com