TUZ MESELESİ 4

Tuz sadece ülkemizde değil tüm dünyada sorun. Dünya Sağlık Örgütü tuzun azaltılması ile ilgili dönem dönem raporlar hazırlayıp önerilerde bulunuyor. Son raporda Türkiye örneğini esas alarak tuz tüketiminin nasıl azaltılabileceği konusunda yol gösteriyor. Türkiye modelini hazırlarken temel aldığı 4 çalışmanın 2 tanesinde katkım olduğu için mutluyum, gururluyum.

Biz çok tuz tüketiyoruz, günde yaklaşık 15 gram. Hedef bunu %30 azaltmak, bu bile yetersiz ama önce %30 azaltalım, hedef 5 gramın altına indirmek.

Model ne öneriyor. Tuzu kabaca 4 şekilde alıyoruz.

1.Ekmek

2.Yemek pişerken eklenen tuz

3.Hazır, işlenmiş gıdalardaki tuz

4.Sofrada eklenen tuz.

Türkiye’de en önemli tuz kaynağı ekmek. Bu toplumsal bir bakış açısı. Birey olarak hepimiz birbirimizden farklıyız. Ekmek yemiyorsak en önemli tuz kaynağımız tuzlu yemek veya tuzluk olabilir.

Türkiye modeli ne öneriyor:

1.Ekmek: Tuzu %40 azalt

2.Yemek pişerken eklenen tuz: %30 azalt

3.Hazır, işlenmiş gıdalardaki tuz: %20 azalt

4.Sofrada eklenen tuz: %30 azalt.

Bu oranlar kabul edilebilir ve toplamda %30’luk bir azalma sağlayabilir. Bu genel bir bakış açısı. Ama tuzsuz ekmek yeyip, yemekteki tuzu azaltıp ve tuzluk kullanmayarak aldığımız tuz miktarında %50-60 azaltma sağlayabiliriz. Hiç tuz almasak ne olur, çoğumuza doğal gıdalarla aldığımız tuz yeter. Zaten 5000 yıl önce atalarımız tuzu daha keşfetmemişti.

Hazır gıdalarda tuzun %30 azaltılması tüketiciler tarafından da kabul edilmiş. Bu durumda hala tuz almaya devam etmemizin gerekçesi alışkanlıklarımız. Bir de tuz zararlı değil, tuz yeyin diye tuz pazarlayanlar var, bunları da unutmamak gerekir.

Unutmayalım tuzu azaltalım, yaşam süremizi uzatalım.

Prof. Dr. Tekin AKPOLAT

Tuzla ilgili önereceğim diğer sayfalar:

Tuz meselesi 3: Bir doktor hastalarını/toplumu niye yanıltır

Himalaya kaya tuzu zararsız mı?

10 maddede tuz meselesi

Tuz meselesi 2: Biraz da gülelim

Kişisel web sayfam www.tekinakpolat.com

Dünya Sağlık Örgütü tuz raporu 2018

Jaenke R, Barzi F, McMahon E, Webster J, Brimblecombe J. Consumer acceptance of reformulated food products: A systematic review and meta-analysis of salt-reduced foods. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Nov 2;57(16):3357-3372.